Киберфобията представлява страх от компютри и техника. Тази фобия поразява главно възрастните хора, които изпитват силен страх от компютъра и ужас, че няма да успеят да се справят с многобройните му функции.
Тези хора изпадат в паника при вида на многобройните клавиши и невъзможността да се ориентират. Този страх е напълно обясним – възрастните не са се сблъсквали преди с компютри, а сега цялото ежедневие и комуникация стават тясно обвързани с компютрите. Промяната ги плаши и натоварва.
От киберфобия страдат и млади специалисти, които непрекъснато трябва да следят новостите в бранша, за да не изостават с последните тенденции.
Те се плашат и от мисълта, че един ден мозъкът им ще спре да функционира достатъчно умно и компютърът ще успее да ги измести. Прекалено дългият престой пред монитора въздейства върху психиката, настроението и дори способността за взимане на решения.
Прояви на киберфобия са прекалено агресивното поведение на постоянно работещите зад компютър, фази на продължително мълчание, силно главоболие, сълзене на очите. Колкото и да е странно, състоянието на киберфобия понижава сексуалното желание, причинява безсъние или кошмари.
Лечение на киберфобия
Възрастните хора, които страдат от киберфобия трябва постепенно да се запознаят с функциите на компютъра. Внуци или други роднини могат внимателно и с разбиране постепенно да запознаят близкия си с непознатите страни на компютъра.
Специалистите, които работят ежедневно с компютър, но страдат от киберфобия, трябва да потърсят специализирано лечение. Киберфобията може да се превърне в голям проблем на работещият с компютър човек, който се сблъсква всеки ден със своя голям страх.
С оглед доброто психическо състояние се препоръчва почивка и намаляване на времето пред компютъра възможно най-много.