След като холивудската актриса Анджелина Джоли се подложи наскоро на двойна масектомия, проблемът за рака на гърдата отново се появи на дневен ред в световен мащаб.
Това е и една от причините за започването на ново японско изследване. Джоли се подлага на операцията, тъй като, според нейни изследвания, тя има голям шанс (87 %) да се разболее от този вид рак.
След нейната постъпка стотици жени в Украйна се обаждат, за да си записват часове за преглед на гърдите, съобщават украинските медии.
За една от най-страшните болести на нашето време може и да бъде намерено успешно лечение. Ракът има стотици разновидности, стотици коварни лица и едва ли едно-единствено лекарство или терапия биха могли като с вълшебна пръчка да излекуват всички тях. Но за рака на гърдата може би е открита светлина в тунела, благодарение на японски учени.
Този път методът е неоперативен. Специалист по онкологични заболявания от Япония заяви, че започва да прави клинично изпитание на нехирургично лечение на рака на гърдата. Лечението включва облъчване чрез радиотерапия, което всъщност ще трае доста кратко.
Специалистът по рак на гърдата и радиационен онколог Кумико Карасава обяви, че изследването става по следния начин – лъчът, който ще се излъчва ще бъде не по-дебел от върха на игла. Освен това ще има възможност той да бъде насочен директно, където се намира злокачественото образувание.
В Националния институт за радиологични науки вече са започнали тези необходими изследвания на тежката йонна радиотерапия. Карасава вярва, че това лечение ще се окаже успешно, защото тази радиотерапия вече е доказала, че може да помогне и при други форми на ракови образувания.
За момента на учените са известни само оперативни методи за справяне с тази коварна болест. Болен от рак на гърдата се подлага на операция, в която се изрязват злокачествените образувания.
Има няколко вида оперативни метода, като всичко зависи от това колко напреднал е ракът, къде се намира туморът, желанието на пациента и още други фактори, които се обсъждат преди да се вземе окончателно решение. След оперативната намеса обикновено следва курс на лъчетерапия, който да „убие” останалите по-малко тумори, ако има такива.