Натъртване

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
Натъртване

Натъртването представлява закрита повреда на тъкани и органи, в резултат на пряко механично въздействие. Обяснява се с по-голямата резистентност на кожата, нейната подвижност и еластичност.

Ето защо при натъртване кожата е здрава, а повредите се намират в по-дълбоко разположените тъкани. Натъртването обикновено се дължи на удари с тъпи предмети, на падане или други подобни.

В зависимост от големината на силата, причинила натъртването и формата на механичния агент, повредите при натъртването могат да бъдат най-различни. В повечето случаи е засегната повърхностно разположената подкожна мастна тъкан и кръвоносните съдове, които се намират в нея. При по-голяма сила се засягат по-дълбоко разположените мускули, евентуално кости и стави.

Прекалено лесното натъртване може да е симптом за липса на витамини или болест на Гоше – наследствено заболяване, което се характеризира с прогресиращо неврологично увреждане.

Симптоми при натъртване

Главоболие

Всички натъртвания се придружават от разкъсване на кръвоносни съдове и изтичане на кръв в съседни области. Разкъсването на капиляри и малки съдове води до образуване на малки количества кръв, наречени екхимозии. По-големите дифузни кръвоизливи под кожата се наричат суфузии. При нараняване на големи кръвоносни съдове се получават локализирани кръвоизливи /хематоми/.

Най-характерните симптоми при натъртване са умерени до силни болки, подуване в засегнатото място, посиняване. Ако при натъртването е засегната става, е възможно да се стигне до ограничаване на подвижността.

Лесното натъртване в резултат на болест на Гоше може да е съпроводено с увеличен черен дроб, хронична уморяемост, болки и фрактури на костите, припадане, разширен стомах.

Диагностициране на натъртване

В повечето случаи натъртването не е сериозно състояние и отшумява за няколко дни. Ако симптомите не отминават, а болката е постоянна, трябва да се потърси лекар. Следва преглед и назначаване на някои изследвания, чрез които да се открие възникнала нередност.

Прекалено лесното натъртване, както споменахме може да е симптом за заболяване или недостиг на витамини, поради което също изисква преглед.

Синини

Лечение на натъртване

Като цяло натъртванията не са опасни състояния, но за сметка на това са болезнени. Не изискват специфично лечение /освен ако не се касае за болестно състояние/. Разбира се, съществуват малки хитринки, които се прилагат за облекчаване на болката.

На първо място трябва да се намали притока на кръв към засегнатата област. Например ако натъртите крака си, седнете на диван, поставете няколко възглавници и оставете крака върху тях. Той трябва да е на нивото на сърцето.

Колкото може по-бързо сложете нещо студено върху натъртеното място. Може да използвате пакет замразени зеленчуци или лед. Охлаждането на кожата свива кръвоносните органи и намалява зачервяванията. Друг вариант е да напоите малка хавлиена кърпа с ледена вода и да я увиете около натъртеното място. Оставете да престои около 10 минути.

Първоначално използвайте студени компреси, но след 48 часа може да започнете да поставяте кърпи, които са напоени с гореща вода. Горещината възстановява притока на кръв към засегнатото място, като по този начин се изчистват засяданията.

Поставят се затоплени кърпи, които се оставят да действат десетина минути. Някои лекарства влошават натъртванията. Това са ибупрофен, аспирин, кортизонови препарати. Избягвайте ги, докато натъртването не отшуми.

При натъртване на става една от най-ефикасните домашни рецепти е превързване на ставата с две големи филии хляб, напоени с оцет. Те се закрепят с памучен плат и найлонов лист. Така трябва да се пренощува.

Ако натъртването не отшуми до 3-4 дни, най-добре е да се потърси лекарска помощ, защото може да се касае за по-сериозен проблем, който изисква лекарска намеса.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest