Радикулитът е възпаление или дразнене на коренчетата на периферните нерви, излизащи от гръбначния стълб. Всеки един периферен нерв отговаря за сетивността при допир, болка и усещане за студено и топло на определена ивица от повърхността на тялото, започваща от гръбнака и завършваща при средната линия по предната повърхност на лицето, шията, главата и корема. Тя се нарича дерматом.
Радикулитната болка е изключително силна, особено, ако е обострена. Проявява се като рязка болка в кръста. За някои тя е ежедневие. Често е само от едната страна, като е възможно да преминава към крака, като по този начин ограничава движенията. Обикновено подобен проблем се предшества и от рязко повдигане на тежести и простуда. Тогава към претоварването се прибавят инфекция и възпаление.
Обикновено радикулитът се свързва със старите хора. В последните години обаче все по-често млади хора страдат от него. Това се дължи на слабостта на съединителната тъкан, дължаща се на лошо развита мускулатура. Типичен е и за млади жени след раждане, претоварващи се с грижите за бебето.
Лечението на радикулитa започва с появата на болестта. През първите десет дни трябва да останете на легло, за да не допуснете да се задълбочи. Освен това е добре да се обърнете към невролог, като по този начин ще получите възможността да предотвратите бъдещи рецидиви и пристъпи.
Ще ви бъдат предписани обезболяващи и противовъзпалителни средства, както и лекарства за предотвратяване на отоци. Добре е да се приемат витамини от групата В, както и препарати с никотинова киселина.
След преминаване на десетдневния период и острите болки, то е необходима физиотерапия, масаж и лечебна физкултура. Възможно е прилагането и на мануалната терапия, както и други подобни процедури - иглотерапия и точков масаж.
За да се предпазите от радикулита, то е добре да избягвате ситуации, допринасящи за появата му. Не е добре да стоите силно прегънати напред и надолу. Постарайте се работата, която извършвате, да е на нивото на лактите ви.
Друга коварна позиция е “Поза морски рак” - прегънати и с полусгънати крака. По-добре застанете на колене и си свършете работата.
Най-честия причинител на заболяването е хлъзгавата баня. Хората със слаб кръст често се подхлъзват на плочките или в самата вана. За целта, когато излизате от помещението, се закрепете добре на двете противоположни стени. При миене на зъбите и почистване на мивката също трябва да заемете подходящото положение.