Криптококоза

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
94452
Криптококоза
Смарт кутия за хапчета със звукова аларма
Качество без компромис:
Смарт кутия за хапчета със звукова аларма
34.00 лв.

Криптококоза представлява опасно, потенциално смъртоносно заболяване, което е предизвикано от два близки рода гъбички – Cryptococcus gattii и Cryptococcus neoformans.

В по-голямата част от случаите криптококоза се наблюдава при хора с компроментирана имунна система – раково болни, хора на имуносупресивна терапия, ХИВ позитивни, саркоидоза, неходжкинов лимфом и др. Поради тази причина криптококозата се отнася към типично опортюнистичните инфекции. Това са инфекции, които засягат хора с твърде слаба имунна система. При здрави хора не се появяват.

Причинителите на криптококоза са разпространени повсеместно в почвата. След вдишването на спорите на гъбичките, инфекцията първоначално започва в белите дробове.

При хора с нормален имунитет, имунната система ограничава и елиминира инфекцията. Попаднали в тъканите дрождните форми предизвикват грануломатозна реакция, но при хората с добър имунитет, както споменахме инфекцията се елиминира. Не така стоят нещата при имунокомпроментираните хора. При тях инфекцията може да се разпространи извън белите дробове и дори да достигне мозъка.

При продължителни контакти с гълъби и техните изпражнения също може да се стигне до развитие на белодробна криптококоза. Тя също се получава при хора с много отслабен имунитет. Гълъбите са същински резервоар на криптококи.

Симптомите, които произхождат от инфектирането на мозъка и мозъчните обвивки, обикновено започват постепенно.

Симптоми при криптококоза

Различават се две основни форми на криптококоза. Това са назална и кожна. Назалната форма е по-често срещана. Характеризира се с кихане, кашлица, смъркане, затруднено дишане, изтичане на кървави секрети от носа. Кожната форма се характеризира с появата на твърда подутина, намираща се в основата на носа.

Обикновено криптококозата бива диагностицирана в етап менингоенцефалит – възпаление на мозъка и мозъчните обвивки.

Оплакванията включват гадене, умора, главоболие, треска, изпотяване, загуба на тегло, кожни обриви. Симптомите от страна на дихателната система се изразяват в кашлица и болка в гърдите.

Диагностициране на криптококоза

Криптококоза се диагностицира с помощта на тъканна биопсия. За поставянето на точната диагноза е необходимо да се открие криптококов антиген. Той се изолира от култура, взета от слюнка или урина. Ранното поставяне на диагнозата е важно, с оглед по-добрите шансове за излекуване. Последствията от късно диагностицирана криптококоза за редица.

Лечение на криптококоза

При болни от СПИН лечението се провежда интравенозно с определени медикаменти. За съжаление пълното елиминиране на причинителя от организма е невъзможно при някои пациенти. Тези случаи изискват доживотно противогъбично лечение, което да потиска растежа на гъбичките и получаването на рецидив.

При ранно диагностициране на криптококоза и провеждането на правилно лечение, в приблизително 75% от случаите се постига пълно възстановяване. Късното диагностициране и тежко имунокомпроментираните пациенти имат сравнително по-лоша прогноза.

Смъртността при тези случаи достига до над 30%. Появата на рецидиви най-често се среща при късно диагностициране на заболяването. Едно от последствията са дълготрайните неврологични увреждания.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Популярни

Препоръчано

Рейтинг

4
51
41
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати