Слънчевият загар се смята за особено секси, но малко са онези, които правят разлика между здравословен слънчев загар и изгоряло тяло. Освен че твърде препечената кожа не изглежда никак красиво, тя носи и сериозни рискове за здравето.
Знаете, че през последните години изключително много се говори за вредата от слънчевите лъчи. Тази тема е станала толкова актуална вероятно заради големия интерес и желание на младите момичета да имат тъмна матова кожа.
Слънчевото изгаряне състарява кожата, а е възможно след като премине по кожата, да се появят пигментни петна. Ако често ви се случва да изгаряте, но вие не вземате никакви мерки, както и ако прекалено често употребявате солариум, всичко това може да ви причини рак на кожата.
Дългото време прекарано под слънчевите лъчи и липсата на каквито и да било мазила по кожата ще я направят загрубяла и суха. Не можем да не споменем и слънчеви алергии – ако по кожата ви се появят мехурчета или ситен обрив, възможно е да става дума точно за слънчева алергия.
Въпросните обриви или мехурчета сърбят силно и обикновено се получават в областта на деколтето, ръцете и дланите. Не се заблуждавайте, че ако имате матова кожа това няма как да ви се случи.
И ако мислите, че стоейки в автомобила, слънцето няма как да проникне, грешите. Изследване, направено във Франция, ще ви опровергае. Кожата може да пострада дори да е зад стъклото на автомобила и то още през месеците април и май.
Експертите твърдят, че месеците през ранната есен са също толкова опасни и не бива да пренебрегваме слънцезащитните кремове дори тогава.
Часовете между 13 и 16 ч. вредят много и то особено на дечицата. Специалисти твърдят, че децата бързо се изтощават и е възможно организмът им да се дехидратира. Вследствие на това мъничето може да изпадне в състояние на прострация – а от това състояние е трудно детето да се реанимира.
След определена възраст (над 40 години) кожата на всеки човек става много по-чувствителна и по-тънка, ето защо човек трябва да бъде особено внимателен, когато се излага на слънце.