Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Кога е необходимо да сложим коронка на зъб?

Кога е необходимо да сложим коронка на зъб?

Кога е необходимо да сложим коронка на зъб?

Много от нас са чували онази ужасна фраза в зъболекарския кабинет: „Имате нужда от коронка“. Въпреки че са ефективно решение за възстановяване на зъб, когато пломбата не е достатъчна, коронките също са инвазивни и скъпи.

Все пак с наличните нови техники и технологии най-добрите зъболекари в професията могат да използват по-консервативни методи, преди да обмислят поставянето на коронка. Ако искате да поправите зъб и да избегнете коронки, прочетете, за да научите какво трябва да знаете.

Каква е целта на зъбната коронка

Зъбната коронка служи за 2 основни цели: защита на повреден естествен зъб и възстановяване на формата, силата и функцията на зъба.

Това е изработено по поръчка, защитно и издръжливо покритие, което се поставя върху повреден или отслабен зъб, като го покрива напълно. Осигурява здрава и издръжлива бариера, предпазваща зъба от по-нататъшно увреждане. Имайте предвид, че това не означава, че зъбът никога повече няма да получи кариес – самата коронка няма да развие кариес, но основната зъбна структура все още е уязвима към кариес поради различни причини.

Зъбните коронки също така възстановяват естествената форма и вид на зъба, осигуряват неговата здравина, осигуряват дълготрайност и подобряват неговата функционалност. С поставена коронка можете уверено да хапете и дъвчете, което ви позволява да ядете любимите си храни.

Ето и няколко основни причини, заради които ще е необходимо да си поставим коронка на зъбите:

Коронка се поставя при големи кухини

Когато обширен кариес или дупка в зъба не могат да бъдат фиксирани само с пломба, често се препоръчва зъбна коронка. Ако една кухина не се лекува дълго време, тя има тенденция да расте по-голяма и да става по-дълбока. Това влияе отрицателно на зъбната структура, като я прави твърде слаба, за да поддържа пломба. Ако зъбът е компрометиран до такава степен, коронката е по-добрият вариант за осигуряване на укрепване на увредения естествен зъб и възстановяване на неговата форма, здравина и функция и осигуряване на дълготрайна защита. Правило е, ако ширината на пломбата надвишава 1/2 до 1/3 от ширината на зъба, вместо него трябва да се постави зъбна коронка, за да се предотврати счупване на зъба.

Значителна фрактура или отчупване на зъб

Зъбна коронка

Един често срещан сценарий, при който може да се препоръча поставяне на коронка вместо пломба, е, когато зъбът е счупен или голяма част от него е счупена. В такива случаи коронката предлага по-широко покритие и опора в сравнение с пломбата. За да се запази целостта на зъба и да се избегнат потенциални усложнения, зъболекарят ще препоръча процедура за поставяне на коронка, за да помогне за възстановяване на структурата и

функционалността на зъба, да предотврати по-нататъшно увреждане и да осигури структурна опора. Това са важни съображения, на които пломбата може да не е в състояние да отговори напълно и следователно коронката ще бъде по-добър вариант.

Лечение на коренови канали

Едно от основните предимства на зъбната коронка е нейната способност да предпазва вече

повреден зъб от по-нататъшно разрушаване. Ако зъбът е бил подложен на лечение на кореновия канал, той вероятно вече е бил в лошо състояние с отслабена структура на зъба, така че поставянето на зъбна коронка за защита и укрепване на лекувания зъб ще помогне да се избегне по-широко лечение в бъдеще. След процедура на кореновия канал зъбът може да стане по-крехък и податлив на счупване. В такива случаи често се препоръчва коронка вместо пломба. Пломбата може да е достатъчна в редки случаи, когато зъбът има голямо количество зъбна структура, останала след терапията на кореновия канал, или ако е преден зъб, където е имало по-малко работа поради единичния канал.

Износване или ерозия на зъбите

Зъбните коронки са ефективни при възстановяване на зъбите, засегнати от прекомерно износване, ерозия от киселинен рефлукс или смилане. Възстановяват естествената форма, размер и вид на износени или ерозирали зъби. Пломбите са по-подходящи за дребни ремонти и лечение на дупки, причинени от кариес.

Зъбни мостове или импланти

Други примери, при които пломбите дори не биха били опция, са лечения за заместване на липсващи зъби, където зъбните коронки играят решаваща роля, като зъбни мостове и импланти. В такива случаи коронката действа като изкуствен зъб или капачка и помага да се запълни празнината, причинена от липсващия зъб, или е там, за да поддържа зъбен мост от двете страни.

Напукан или отслабен зъб

Напуканите или отслабени зъби могат да причинят дискомфорт, чувствителност и дори допълнителни увреждания, ако не се лекуват или не се лекуват навреме. Докато зъбните пломби могат да бъдат временно решение за малки пукнатини или отслабени участъци и обикновено са по-подходящи за по-малки кариеси, те може да не осигурят достатъчно подкрепа и защита при по-сериозни щети. Зъбната коронка, от друга страна, покрива целия зъб от дъвкателната повърхност до линията на венците, предлагайки цялостна опора и предпазвайки зъба от непрекъснатия натиск, който възниква по време на редовното хапане и дъвчене. Това е по-здраво и по-сигурно решение, което подсилва структурата на напукан или отслабен зъб, запазва целостта на зъба и помага за удължаване на неговата дълготрайност.

Чувствителност на зъбите

Има много причини, поради които зъбите могат да станат чувствителни: от износен зъбен емайл и кариес през пародонтоза до избелване на зъбите. Ако чувствителността е причинена от кариес, пломбата може да е достатъчна за справяне с проблема. Ако чувствителността е причинена от по-сериозен проблем като напукан зъб, коронката може да бъде по-добър вариант.

Козметични цели на коронката

Коронка на зъб

Понякога зъбните коронки могат да се използват по козметични причини, като подобряване на формата на зъбите, подравняване или обезцветяване. Ако имате обезцветени зъби поради лечение на коренови канали или прекомерен флуорид, те могат да бъдат покрити с коронка, за да се подобри външният им вид.

Ако не сте доволни от формата или размера на зъба, коронката също може да помогне. Освен това, ако зъбите ви са изкривени или има празнини между тях, те могат да бъдат покрити с коронки, за да се подобри подравняването им и да се затворят празнините без ортодонтско лечение.

За разлика от предишните примери, където защитата и поддържането на зъбната структура са

ключови, ако целта е козметична, обикновено има други опции за справяне с тези проблеми вместо коронки, като зъбни фасети.

Каква е процедурата по слагане на коронка

Преди да получите коронка, вашият зъболекар трябва да изпили зъба до пънче. Получаването на коронка традиционно изисква две посещения: По време на първото посещение зъболекарят оформя зъба и взема отпечатъци. Може да се постави временна коронка.

Междувременно отпечатъците отиват в лабораторията, където се изработва коронката, което отнема от няколко дни до няколко седмици. Когато пациентът се върне за второ посещение, зъболекарят монтира постоянната коронка. Усъвършенстваните дигитални технологии вече са достъпни чрез някои практики, които позволяват да се правят и коронки с едно посещение.

Какви са предимствата на зъбните коронки

Най-забележителното предимство на зъбната коронка е, че може да удължи живота на естествения зъб. По-конкретно коронките могат да:

- помагат за лекуването на износени, счупени или развалени зъби;

- защитават на зъбите от ерозия (износване);

- подобряват дъвкателната функция;

- подобряват външния вид на зъбите;

- издържат над 15 години с подходяща грижа.

Какви са недостатъците на зъбните коронки

Зъболекарски преглед

Коронките на зъбите имат и някои недостатъци. Ето кои са те:

- Изискват известно отстраняване на естествения зъбен емайл;

- Може да причинят чувствителност на зъбите, особено през първите няколко седмици след поставянето;

- Може да се счупят или повредят с времето;

- Може да уловят бактерии, което да доведе до гниене;

- Може да предизвикат алергична реакция при някои хора, но това е много рядко;

- Може да са скъпи.

Какво да очаквате след процедура за поставяне на зъбна коронка

Повечето хора могат да възобновят работа, училище и други рутинни дейности веднага след поставянето на коронката. Въпреки това е нормално да изпитвате известна степен на чувствителност за няколко седмици - особено към топлина и студ. Възможно е също така да имате известна болезненост или чувствителност на венците около лекувания зъб. Тези нежелани реакции са нормални и трябва да изчезнат след няколко дни. Можете да приемате болкоуспокояващи без рецепта (като ацетаминофен или ибупрофен), за да облекчите всеки дискомфорт.

Храни, които трябва да се избягват с коронка

Независимо дали имате временна или постоянна корона, има храни, които трябва да избягвате, включително:

- Кубчета лед;

- Изключително твърди орехи;

- Пуканки и ядки;

- Супер лепкави храни като карамел.

Тези храни могат да повредят или изместят (свалят) коронката ви.

Вижте още правилното предпазване на зъбите от износване. А знаете ли, че има начини да заздравим зъбите си. Задължително създайте в себе си навик да използвате и конец за зъби?

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest