Далакът, наричан още слезка, е важен орган, който се намира в лявата половина на коремната кухина и играе ключова роля в имунната система и премахването на остарелите тромбоцити, еритроцити и различни клетки.
Далакът е силно кръвонапълнен орган, който освен всичко друго играе ролята на кръвно депо и участва много активно в метаболизма на желязото. Далакът е най-големия лимфоиден орган, чието състояние е много важно за здравето на организма. Увреждането на функциите на далака се нарича хипоспленизъм.
Това е вродено заболяване, което е причинено то различни имунологични и хематологични заболявания.
Причини за хипоспленизъм
В хода на развитието на много патологични процеси /включително вродени проблеми, гастроентелогични, имунологични, инфекциозни заболявания и др./ може да се развият усложнения, които засягат далака. Увреждането на далака варира от лек хипоспленизъм до тежка атрофия. В голяма част от тези състояния, причината за хипоспленизма е неизвестна.
Най-честите причини за хипоспленизъм или атрофия на далака са:
Следоперативен аспленизъм – възниква след извършването на спленектомия /отстраняване на далака/, която се налага поради травма на далака, кисти или др.
Костно-мозъчна трансплантация – хипоспленизъм може да се получи и като резултат от облъчване на слезката.
Функционален хипоспленизъм – тук далачната тъкан е налице, но може да функционира правилно. Наблюдава се при далачни инфаркти, някои видове анемия. Други заболявания, които протичат с изразен хипоспленизъм са сфероцитоза, таласемия майор, лимфоми, възпалителни заболявания на дебелото черво и др.
Сред стомашно-чревните заболявания, които могат да провокират хипоспленизъм са глутенова непоносимост, възпалителни чревни заболявания, хроничен улцерозен ентерит.
Чернодробните заболявания, виновници за хипоспленизъм, са първична билиарна цироза, портална хипертония, чернодробна цироза, алкохолизъм, активен хроничен хепатит.
Редица са автоимунните заболявания, които могат да причинят заболяването на далака. Това предимно са саркоидоза, гломерулонефрит, синдром на Сьогрен, ревматоиден артрит, грануломатоза на Вегенер.
Други сериозни заболявания, причиняващи често хипоспленизъм, са СПИН, малария, пневмококов менингит, остра левкемия, тромбоза.
Симптоми при хипоспленизъм
Клиничната картина на хипоспленизма зависи най-вече от симптомите на основното заболяване и усложненията, които възникват. Много често се срещат инфекции с бактерии.
Диагностициране на хипоспленизъм
При назначаването на изследвания в периферната кръв се откриват специфични телца и клетки, които са характерни при хипоспленизъм. Заболяването може лесно да се потвърди и с ядрено-магнитен резонанс, компютърна томография, ехография, биопсия на тънко черво.
Лечение на хипоспленизъм
Всички имунизации, включително и тези с живи ваксини, могат да се прилагат на болните с хипоспленизъм. При предстояща спленектомия, ваксините трябва да се поставят поне две седмици преди интервенцията.
С цел профилактика на инфекциите се дават и перорални антибиотици. Пациентите, които въпреки взетите мерки развият инфекция, веднага се насочват към болнично лечение и се преминава на терапия със системни антибиотици.
Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!