Учени от САЩ и Великобритания доказаха, че изневерите и лъжите могат да подобрят настроението на човек. Изнесените данни в Медикъл нюз тудей разкриха, че изневерите правят човек по-позитивен, весел и доволен от живота.
Митът за угризенията на съвестта бе разбит, след като детайлно се анализираха емоциите на хора, извършили неетични постъпки.
Експериментът на сътрудниците от университетите във Вашингтон, Харвард, Пенсилвания и на Лондонската бизнес школа представлявал серия от анкети, които отразявали емоционалната гама на хората при различни обстоятелства.
Изследването включвало 1400 доброволци от САЩ и Великобритания на възраст 20-30 години. Доброволците били разделени в 2 групи.
В първия етап от проучването и двете групи решавали логически и математически задачи, но втората група имала предимството да мами, като използва специален бутон, даващ верния отговор.
Резултатите показали, че 68% от доброволците са измамили при решаването на задачите.
Проведените по-късно анкети показали, че доброволците от втората група не страдали от угризения на съвестта, а напротив - изпитвали радост и задоволство.
Във втория етап от експеримента двете групи е трябвало да решат математическа задача. Тази задача се оценявала веднага от експерти, а правилното ѝ решение било възнаграждавано с пари.
Оценителите демонстративно завишили оценките на едната група, докато на другата поставили реални бележки. Но нито един от хората, участващи в ескперимента, не е признал, че е взел пари по нечестен начин.
В заключение учените установили, че мнозинството от хора са склонни да извършват неетични постъпки, без да се срамуват. Напротив - те се гордеят, когато измамата им е успешна, дори и да не е необходима.
Друго проучване, посветено на темата изневяра, шокира обществото с данните, че 67% от жените смятат изневярата за полезна.
Като основна причина за неверността, жените посочват липсата на страст и внимание във връзката със съпруга им. Всяка трета изневерила жена е заявила, че тайната забежка се е отразила благоприятно на брака ѝ.