Всеки един от нас си спомня неминуемия следобеден сън в детските години. Мнозина вече пораснали бленуват за тази сладка следобедна дрямка, през която да разпуснат от сивото ежедневие. Но дали следобедния сън е колкото приятен, толкова и полезен.
Оказва се, че не. Или поне така твърдят невролози. Те смятат, че сънят през светлата част на деня може да доведе до увреждания като деменция и мозъчни проблеми. Смята се, че е най-опасен след физическо натоварване, например лекото „дремване” след тренировка.
Френски учени са провели проучване, в което участие са взели 500 жени. Оказало се, че всяка една на пет жени, която редовно си дремва през деня, има доста по-ниски резултати на тестовете за интелигентност спрямо другите.
От резултатите следва, че прекомерната сънливост в часовете около обяд и следобед може да е знак за когнитивни нарушения.
И колкото и примамливо да ви звучи следобедният сън, то той може да бъде доста опасен, особено за хора, които страдат от безсъние. Страдащите от инсомния, които имат огромно желание да спят постоянно, могат да си навредят много повече, ако си „притварят очите” за малко през деня.
Често дори кратка следобедна дрямка ни оставя будни през малките часове на нощта. По този начин човек може да обърка вътрешния си часовник. Ако това се превърне в практика, то може да доведе до доста нежелани последици.
При друго изследване са определени нужните часове, които са нужни на организма, за да е здрав и отпочинал. Лекарите препоръчват да спите между 7 и 8 часа. Установено е, че хората, които спят по повече от 9 часа или по-малко от 5 също имат намалени умствени способности.
Прекомерното спане или липсата на сън увеличават риска от развитие на Алцхаймер или друга форма на деменция, а също така е установена и връзка между продължителността на съня и сърдечно-съдови заболявания.
Спрямо това, най-доброто, което може да предприемете, е да се придържате към установените часове за сън. Умората е предупредителен знак.
Ако се появява непрекъснато и не само когато сте наистина уморени, то това е знак за наличието на проблем, който не може да се реши със спането през деня.