Няма точна схема, която майката трябва да следва, за да храни детето си – интервалът, през който кърмите бебето, зависи от неговите желания. Освен това режимът на кърмачето се определя най-вече от възрастта на бебчето и от вида на храната, което приема.
Новороденото се храни по-често, отколкото бебе на 3 или 6 месеца. Изследвания на специалисти твърдят, че за да се смели кърмата, са необходими около 2 часа и половина. Ако става дума за квасено краве мляко, времето е повече – около три часа, а пюретата и кашите - за поне 4 часа.
Естествено, важно е не само каква е храната, но и какво количество е похапнало бебчето. Има достатъчно книги, които ни казват как трябва да си гледаме децата, за да бъдат здрави. Лекарите обаче твърдят, че най-добрият начин за хранене на кърмачето е, когато е гладно.
Хубаво е да храните бебето на три часа, но в случай, че се събужда и плаче след два часа, най-добре е да му дадете да суче, вместо да му давате вода. На малко по-късен етап в менюто на бебето се включват други храни. Между четвъртия и шестия месец започва захранването, което се прави с пюрета, каши, фрешове и т.н
Заради различната храна, която се преработва доста по-бавно от кърмата, бебето започва да се храни на по-големи интервали – на около 3 часа и половина или четири. Това ще рече, че бебето се храни пет пъти дневно.
По този начин храненето продължава чак до деветия месец, когато вече можете да минете на хранене четири пъти на ден на около 4 часа.
За сравнение – през първия месец на бебчето храненето му е седем пъти на около 3 часа. Това в случай, че бебето е родено нормално. Ако е недоносено - с ниско тегло, трябва да се храни между 8 и 10 пъти.
Вторият месец храненето най-вероятно ще продължи по същия начин, а през третия някои кърмачки вече дават на дечицата си плодов сок – не повече от две лъжички като за начало.
След като започнете да храните бебето и с твърда храна, можете да намалите кърменето. Кога точно трябва да спрете зависи от много неща и е най-добре да го обсъдите с вашия педиатър.