Соматропинът представлява мощен метаболитен хормон. Той отговаря за метаболизма на мазнините, въглехидратите и протеините и е един от осемте хормона, разграждащи мазнини.
Соматотропинът се произвежда от предната част на хипофизата. Действието му е зависимо от възрастта. Производството му е интензивно през на юношеските години, когато участва най-активно в стимулирането на растежа на тъканите и разбиването на упоритите мастни депа. С напредването на възрастта обаче ендогенните нива на растежния хормон започват да намаляват. Въпреки това, хормонът продължава да бъде наличен в тялото, но в много по-малки дози.
Соматропинът се нарича още хормонът на растежа. В своята естествена структура той се състои от 191 последователни аминокиселини. През 80-те години на нашия век соматропинът е обект на изследвания от учените.
Тогава те успяват да създадат и първият рекомбиниран растежен хормон, който бързо доказва, че може да има изключителни лечебни свойства. Той е често използван от атлетите, за постигане на максимални резултати.
Растежният хормон е считан от мнозина за истинския „извор на младостта“. Той доказано участва в онези процеси в нашето тяло, свързани със загубата на мазнини. За целта работи заедно с мастните клетки, като ги подтиква да разбиват по-бързо мазнините и да ги използват за източници на енергия.
От друга страна, той стимулира растежа на всички тъкани в тялото – процес, който се дължи предимно на увеличаването в броя на клетките, а не на техния размер. Подобрява и темповете на протеиновия синтез.
Спрямо ползите, които предлага соматропинът, той е често прилаган в терапии за редуциране на теглото. Това е така, като този хормон ускорява триглицеридната хидролиза в адипозната - мастна тъкан, предизвиквайки видима загуба на килограми.
Растежният хормон има и още ползи. Той повишава нивата на глюкоза в черния дроб и индуцира инсулинова резистентност чрез блокиране на активността на този хормон в желаните клетки.
Когато се приема под формата на добавка, той заздравява съединителната тъкан, хрущялите и сухожилията, защото намалява уязвимостта към травми. Терапии с растежен хормон продължават от 5-6 месеца до година.