На всеки е ясно, че редовното движение може да го предпази от всякакви болести и да направи тялото му значително по-издръжливо.
Обратното – липсата на движение в никакъв случай не е препоръчителна, защото пък тя може да ни навлече много проблеми, убедени са специалистите. Според ново проучване спортуването ни предпазва и от депресивни състояния на една по-късна възраст.
Според скорошно изследване направено от канадски учени, колкото повече тренираме на млада възраст, толкова по-малък е шансът да сме депресирани, когато остареем.
Специалистите всъщност са направили проучване на данни от последните 26 години – анализирани са над 30 различни изследвания. Учените установяват, че в 25 от тези изследвания има връзка между липсата на движение и депресивните състояния на една по-късна възраст.
Джордж Мамън, който работи в университета в Торонто, завява, че е спортува активно през целия си живот. Той е съавтор на проучването и споделя, че тези резултати за него са доста неочаквани. Специалистите препоръчват да тренираме ежедневно поне по 20 до 30 минути. Ако не ни остава време за тренировка, можем да я заменим с друга физическа дейност като разходката или пък градинарство.
Ако до този момент не сте били физически активни, време е да се замислите, категорични са специалистите. Повечето от нас мислят за физическото натоварване като начин да направим фигурата си идеална и да свалим някое и друго килце, но освен това спортът може да ни донесе психическо здраве в бъдеще, споделя Мамън пред Ен Би Си Нюз.
Лекарите от своя страна са категорични, че през половината си живот работим за пари, а през останалата половина, за да си купим здраве - ако искаме да променим това, единственото, което можем да направим, е да започнем да се движим по-активно. Извинението, че не остава време звучи доста нелепо като се има предвид какво е заложено, смятат специалистите.
Всеки трябва да започне да се грижи за себе си без да слага сам пречки на своето здраве като „зает съм“ или „ще започна от другата седмица“.