Вестник „Сънди експрес“ пише на страниците си, че жените, които прекарват половината ден в седнало положение са изложени на повишен риск от инфаркт. При това е без значение колко са активни в останалата част от деня.
Вестникът се позовава на резултати от американско изследване, чиито автори работят в Корнелския университет. Те предупреждават жените, които прекарват дълго време в седнало положение, че освен повишения риск от инфаркт, с една пета се увеличава и опасността от развитие на коварната болест рак.
Специалистите са направили едно от най-мащабните изследвания – в него участие са взели 93 хиляди жени, които са били в период след менопауза.
Според учените, жените, които седят повече от единадесет часа дневно имат с 12 % по-висок риск от преждевременна смърт по каквато и да е здравословна причина, в сравнение с дамите, които прекарват седнали не повече от четири часа.
Специалистите допълват още, че продължителното заседяване носи на жените и 17 % по-висок риск от смърт от коронарни болести на сърцето. Заплахата от развитие на рак също е по-висока – при това с цели 21 %. Рискът от сърдечни заболявания се увеличава с 13 на сто, допълват специалистите.
До този момент се приемаше, че физически активните хора са защитени от подобни болести, независимо колко време от деня им се налага да прекарват в седнало положение.
За съжаление обаче, данните от мащабното проучване доказват друго. Независимо колко сме активни в останалата част от деня, онези, които прекарват повече часове в седнало положение определено застрашават здравето си.
В тази връзка предложението на водещ здравен експерт в Австралия, което беше направено наскоро, може би звучи още по-логично, след резултатите от американското проучване. Професор Джонатан Шоу предлага да се приеме закон, който да забранява на работещите зад бюро да стоят седнали повече от два часа.
Предложението на специалиста е подкрепено с научно изследване – според него това стоене дълго време в принудителна поза води до повишен риск от диабет. Изследването на професора е продължило дванадесет години, в които той е изследвал над 11 хиляди души.