Статистика, изготвена от Европейската комисия, показва, че 52.8 процента от българите на възраст между 25 и 35 години все още живеят с родителите си.
Интересната статистика е изготвена, за да покаже какъв процент от младите хора от страните-членки на Европейския съюз живеят с родителите си.
Данните показват, че процентът на младежите, които продължават да делят един покрив с майка си и баща си след 25-годишнина, е най-висок в Словакия. В тази държава 56.6 % от младите хора все още живеят с родителите си.
На второ място се е наредила нашата родина България, а на трето е южната ни съседка Гърция с 51.6%.
На челните места по противоположния показател – най-малко млади хора, които продължават да съжителстват с родителите си, са се наредили Дания с 1.8%, Финландия – 4% и Швеция с 4.1%.
Данните на ЕК са обобщени, за да може Европейският съюз да се съпостави със САЩ по този показател, където 13.9% от младите хора живеят самостоятелно.
Крайните резултати предизвикаха оживени дискусии в страната ни, свързани с икономическата стабилност и независимост на младите в България.
За много от коментаторите във Фейсбук основната причина, заради която хората все делят едно жилище с родителите си, е ниската заплата в България и съответно високите наеми.
Според други мнения географското положение също е фактор при изграждането на връзката родители-деца. Например за северните европейски страни е характерно децата от малки да се учат на независимост, като не са много близки със своите родители, докато по нашите географски ширини е точно обратното.
Резултатите не са се променили от последното направено изследване, в което се оказа, че повечето мъже споделят жилище с родителите за разлика от жените.
Неотдавна в Белгия бяха разпространени данни по същия показател за младежите на възраст 18-24 години, според които, 80% от тях живеят с родителите си.
Обяснението бе, че наред с останалите причини, влияние оказват повишените цени на жилищата, нарасналите трудности в намирането на постоянна работа и все по-честите разводи.