Проучване на медицинския институт Файнбърг към Северозападния университет в Чикаго доказа, че ранното ставане може да направи фигурата ни по-слаба и стройна.
В изследването са участвали 54 доброволци, като крайните резултати са показали, че по-слаби са не тези, които правят редовни физически упражнения, а тези, които стават по-рано.
Всеки един от участниците е консумирал еднакво количество храна, но едната група се е излагала по-дълго на дневна светлина от другата и в резултата на това е намалила общото си тегло.
Учените са доказали, че няма значение какво ядем стига да ставаме около 8 сутринта, за да можем да използваме ефекта на сутрешната светлина.
Специалистът по неврология Катрин Рийд обяснява този ефект със слънчевата светлина, за която е доказано, че може да намалява индекса на телесната маса и колкото повече човек се излага на нея, толкова повече отслабва.
Участниците в изследването са носели на китката си апарат, който измервал излагането на светлина и циклите на сън. Всеки един от доброволците е информирал експертите за храната, която консумира по време на проучването.
Учените са единодушни, че излагането на слънчева светлина влияе върху индекса за телесна маса на участниците независимо от нивото на физическата им активност, калорийния им прием, времето им за сън и възрастта им.
Резултатите на специалистите са стигнали до извода, че сутрешната светлина има 20-процентно влияние върху индекса за телесна маса.
„Светлината е най-важният фактор за регулиране на циркадния ритъм, който на свой ред регулира енергийния баланс. Заключенията са, че ще е добре човек да се излага на повече слънчева светлина между 8 часа сутринта и обяд.” – заявява медицинският екип.
Липсата на дневна светлина от друга страна създава състояние на депресии, проблеми със съня, изтощение и отслабване на концентрацията.
Целебната сила на слънчевите лъчи е забелязал още Хипократ преди повече от 2000 години. Той измислил термина хелеотерапия – лечение със слънчева светлина.