Изследване на КНСБ за първото тримесечие на 2014 година показа, че издръжката, от която всеки един човек в България се нуждае за един месец, е 563.41 лева.
Данните от изследването показват, че за да живее нормално едно 4-членно семейство в България, то се нуждае от 2254 лева на месец.
В тези суми се включва месечната издръжка за храна, здравеопазване, транспортни разходи, образование и култура.
Авторите на изследването поясняват, че ако човек живее под този праг на доходите, това не означава непременно, че той живее прекалено бедно.
Социологическите проучвания сочат, че над 80% от жителите на страната ни не изкарват тези пари.
За сравнение през миналата 2013 година на един българин са му били необходими 564.95 лева на месец, за да води нормален начин на живот.
От КНСБ отчитат, че през март 2013 година има задържане на ценовите нива при много стоки и услуги.
През първото тримесечие издръжката на живота отчита намаление от 0.3%, а спрямо същия период на изминалата година базата на намалението е 0.5%.
Намаляващата тенденция се дължи основно на по-ниските цени при някои зърнени храни на международните пазари, както и на намаляващата инфлация.
Проучването показва, че 20% от семействата в България живеят на прага на бедността. Близо милион и половина българи изкарват 213.68 за един месец, което прави общия доход на едно семейство по-малко от 500 лева.
Малко над 55% от домакинствата в страната живеят с общ доход на лице до 340 лева. Наблюдава се увеличение на тези домакинства с 19.5% само за една календарна година.
25.1% от населението изкарват между 340 до 563 лева за един месец.
Лицата, които достигат до определения от КНСБ доход за нормален начин на живот, са 19.7% от населението на страната.
Въпреки че дялът на бедните семейства в България е отчел минимален спад за последната година, председателят на КНСБ подчертава необходимостта от достигането на минимална работна заплата от 400 лева за страната ни.