Бебетата още вътреутробно са защитени в корема на майката, но различни инциденти, каквито са катастрофите с коли, може да навредят на плода.
Направени са проучвания, които показват че 32 800 жени в САЩ катастрофират всяка година, като част от произшествията са с много тежки последици.
През време на бремеността са налице различни промени от страна на женският организъм - хормонален дисбаланс, а оттам и чести промени в настроенията, обезводняване при повръщане.
Жените се чувстват по-сънливи, по–разсеяни. Но всичко това е съвсем нормално - природата защитава организма на бременната жена от стреса и напрежението в ежедневието.
Интересно проучване на канадски учени показва, че бременните жени са рискова група при катастрофи по пътищата, а именно заради изброените по–горе причини. Най-рискова група са тези в по–напреднала бременността.
Установено е още, че при бъдещите майки рискът от ПТП се увеличава с 42 %. Докладът е изготвен в Онтарио, обхващайки периода между 2006 и 2011 година.
С тези стойности специалистите нямат намерение да обезсърчават бременните дами да шофират, а точно обратното - да бъдат по-внимателни и да спазват правилата за движение по пътищата.
Много специалисти съветват също бременните жени да използват предпазни колани, независимо дали шофират или не. Ако бременността протича нормално, жената и бебето са в добро здраве, се оказва, че липсата на тези колани застрашава много повече техният живот.
Едно проучване в Англия подкрепя тезата и също посочва, че е много по–безопасно за майката и нейното неродено дете да използват предпазните средства в автомобилите.
Скорошно проучване в American Journal of Obstetrics & Gynecology заключва, че предпазните колани в превозните средства съхраняват и фетуса (плода), който от своя страна предпазва част от вътрешните органи и на майката.
Думите на учените се основават на цифрите, че ако бъдещите майки използваха винаги предпазните колани, то годишно щяха да бъдат спасени поне 200 неродени деца.