Една трета от случаите на болестта на Алцхаймер могат да бъдат предотвратени, сочи ново изследване, което е проведено от учени от Кеймбриджкия университет. Проучването на специалистите е публикувано в списание Лансет.
Учените са направили анализ на данни на населението, като целта е била да се установят седем рискови фактора, които довеждат до болестта на Алцхаймер.
Проучването е довело учените до следния извод – основни рискови фактори са диабет, хипертония на средна възраст, затлъстяване в същия период, липса на движение, депресивни състояния, тютюнопушене, ниско образование.
Една трета от всички случаи на Алцхаймер могат да бъдат предотвратени, категорични са изследователите. Това може да се случи, ако човек промени рискови фактори, които зависят изцяло от него – пушене, липса на упражнения.
Учените са изследвали по какъв начин ще се отрази намаляването на тези фактори на здравето на човек и как това ще повлияе на болните от Алцхаймер в бъдеще.
Оказва се, че ако се намали всеки един от рисковите фактори с десет на сто, това ще предотврати над девет милиона случая на заболяването до 2050 година. Проучвания посочват, че до 2050 година от болестта на Алцхаймер ще страдат повече от 106 милиона души в света. Това е над три пъти повече в сравнение с болните през 2010 година.
Професор Каръл Брайн, който работи в университета в Кеймбридж, смята, че макар деменцията да е нелечима, все пак има възможност да се предприемат стъпки, които да предотвратят развиването на заболяването в напреднала възраст. След като са ясни факторите, които причиняват болестта, лесно можем да започваме да ги избягваме и да се грижим за себе си, допълва още Брайн.
Ако започнем да спортуваме по-активно, това ще намали възможността от затлъстяване, хипертония, както и диабет. Данните от проучването посочват още, че липсата на движение е основна причина за болестта във Великобритания, САЩ и много държави в Европа.
Учените твърдят, че една трета от възрастните хора са физически неактивни. Липсата на движение може да причини и други проблеми като рак или сърдечно-съдови заболявания.