Кърменето представлява специфичен жизненоважен начин на общуване между майката и детето. В даден момент, когато някоя от страните не се чувства комфортно, то е време този начин на общуване да бъде прекратен и да се премине към ново ниво на близост и комуникация.
Общоприето е мнението на медиците, че е препоръчително кърменето да продължи до първата година от живота на бебето и пожелателно – до втората. След този период то може да продължи дотогава, докато и двете страни пожелаят.
От майчината кърма бебето получава специфични хранителни вещества - имунологични фактори. Освен това майчината прегръдка осигурява специалната емоционална утеха. Установено е, че с напредване на периода на кърмене, при настъпване на естественото разреждане на кърменията, необходимите имунологичните съставки на кърмата се концентрират. По този начин въпреки намаленото количество, вашето дете получава същата защита.
Майката върви към естественото отбиване, следвайки ритъма на детето. С времето то постепенно се научава да замества с други неща всички положителни фактори, които кърменето му предлага. Изследванията показват, че подобно нещо се случва между втората и четвъртата година на детето.
Хранителните вещества вече се доставят от други източници при захранването на бебето. Емоционалният комфорт пък се осигурява с разбиране, нежност и разговори. По този естествен път се стига до момента, в който кърменето вече не е необходимост в живота както на детето, така и на кърмачката.
В някои случаи обаче бебето спира да търси кърмата, не защото не му е нужна, а поради някои други фактори. Ако този отказ е внезапен, то бъдете сигурни, че причината не е желание да се отбие.
С напредване на възрастта бебетата все по-често се разсейват от заобикалящия ги свят. Освен това с времето кърмачетата се научават да се хранят много по-бързо. Друга причина за намалял интерес към кърменето е разболяването. Състояния като запушен нос, болки в ушите или възпалено гърло биха затруднили дишането и преглъщането, както и кърменето.
Около третия месец бебетата придобиват контрол върху сукането и то се превръща в заучено действие, което те вече могат да контролират. То започва да недоволства от фактори, като поза на кърмене и сила на струята. Обикновено тези затруднения минават до дни, а решението е кърмене в полусънено състояние или нощем.
Помага и кърменето е затъмнена стая и пълно спокойствие. Опитването на нови пози може да помогне на вас и на бебето да преоткриете по-комфортна среда за храненето на бебето.