Росенът е сред най-красивите растения, които се срещат у нас. В природата се среща рядко, най-вече по южните склонове. Използва се и като градинско цвете.
Цветовете му завършват на голям грозд и са обагрени в бяло, розово и червено. Ароматът му изпълва целия въздух дотолкова, че ако в горещ слънчев ден към него се поднесе запалена клечка кибрит, въздухът избухва в пламък, от който се отделя черен дим.
Предполага се, че в Стария завет се говори именно за него - "горящ храст, горяща къпина, неопалимая купина (рус.)". В него Бог Яхве се явил на Мойсей, пасящ овце в пустинята близо до планината Хорив. Етеричното масло, което отделя обаче, не притежава особено приятен аромат. Цъфти през месеците юни-юли.
Народните легенди твърдят, че именно росен е цветето, от което самодивите вият венците си. Срещу Спасовден се практикува т.нар. обичай ходене по росен.
Народните лечители препоръчват на болните хора и най-вече на бездетните жени да ходят в гори и ливади, където расте тази лековита билка. Те трябва да носят със себе си дарове – стомна, пешкир, вино, пита, печена кокошка или чорапи, като дар за самодивите.
Те ги закичват върху клоните. С тях трябва да има някой "побратим" или "посестрима", който да ги води. На мястото трябва да престоят до втори петли. Когато това стане, трябва да станат мълчешком, да поръсят с вода от стомна и да влязат скришом в селото.
Днес, за целите на съвременната народна медицина, се използва коренът от росен. Той се вади до края на лятото или в началото на есента. Той се почиства, измива и суши на сянка или в специална сушилня на около 45 С. За лечебни цели една кафена лъжичка нарязани корени се сваряват в 400 мл вода за 5 минути.
От полученото се приема по една винена чаша, три пъти на ден. Самодивско цвете се използва активно за лечение на бяло течение, цистит, пиелити, нефролитиаза, камъни в пикочния мехур и др. Билката действа тонизиращо на тялото и организма.
Настойката от росен е и добро противоглистно средство. С това си качество обаче вече не се използва, поради наличието на по-ефективни противоглистни средства. С подобен статут е и свойството му да сваля температурата.
Извлекът от билката рядко се използва външно, основно при екземи, лишеи, косопад, разширени вени и кожни заболявания.