Редица изследвания показват, че психичното здраве се отразява на благосъстоянието на целия организъм, както и на здравето на сърцето.
Група учени са достигнали до извода, че психическият стрес и последиците му върху сърдечно–съдовата система са различни при мъжете и жените.
Ръководителят на екипа в Дърам, Северна Каролина, Д-р Самад анализират 310 доброволци. От тях 56 били жени, а останалите 254 – мъже, които били лекувани за болести на сърцето.
Те е трябвало да вземат участие в три задачи, индуциращи психологически стрес - ментален аритмически тест, тестово огледално проследяване и тест за измерване на гнева.
Така по време и между задачите участниците били наблюдавани. На всеки от участниците са били направени електрокардиограми, посочващи здравословното състояние на сърцето, а също измерване на артериалното налягане и сърдечната честота.
Изследователите открили, че влиянието на психологическия стрес върху сърцето при мъжете и жените е различно и варира в големи диапазони.
Оказало се, че жените са по-склонни да страдат от миокардна исхемия (намален приток на кръв към сърцето, поради запушване на артериите), за разлика от мъжете. Също стресираните жени били по-предразположени към появата на тромби по хода на кръвоносните съдове. И нещо, което не е особено изненадващо – били налице повече негативни емоции, отново за разлика от мъжката аудитория.
Мъжете също получили отрицателно влияние от психологическия стрес. При тях се наблюдавало повишено артериално налягане и сърдечна честота по-често от жените.
Други проучвания предполагат още, че е налице и повишен риск от сърдечен удар, инсулт и други в резултат от изблици на гняв.
Целите на изследователите са в бъдеще да се проучат по-добре отраженията на стреса върху сърдечно–съдовата система и в частност разликите между половете и бъдещото здраве на индивида.