Мозъците на жените и на мъжете понасят стреса по различен начин, което е определящо за тяхната податливост към хронични болести като депресия и сърдечно-съдови заболявания. Това твърдят американски учени.
За проучването си специалистите използвали функционална магнитнорезонансна томография за контролиране на активността на мозъка на доброволци – здрави мъже и жени на различна възраст. Те били подлагани на стрес.
Жените били подлагани на сканиране на мозъка два пъти – веднъж в началото на менструалния цикъл и още един път по време на овулация. В началото на месечния цикъл реакцията на женския мозък при стрес много приличала на реакцията на мъжете.
Но пък реакцията на мъжкия организъм при стрес била много по-силна в сравнения с женската реакция по време на овулация. Учените установили, че жените са надарени от природата със способността хормонално да регулират стресовите реакции в мозъка.
Най-съществените разлики били забелязани в тези участъци на мозъка, които контролират реакциите на възбудата. Резултатите показали, че половите разлики в схемите за реакции на стрес се регулират от този хормонален контрол над възбудата.
Болестите, които възникват поради стрес, по различен начин се проявяват при мъжете и при жените. Това може да се окаже ключ към лечението на тези заболявания при пациенти от различни полове.