Учените установили, че хората страдащи от умерени и тежки форми на псориазис са застрашени да имат повишено артериално налягане. Констатациите са направени след сравнение с хора, които нямат такова кожно заболяване.
За развитието на псориазиса играят роля както генетични фактори, така и такива от околната среда. Като различни условия могат да отключат появата на тези кожни изменения като слънчевата светлина, травми, инфекции и други.
Псориазисът представлява възпалително изменение на кожата, засягащо средно 4.2 % от хората по света. Състоянието се характеризира с появата на червени зони по кожата, които са покрити със сребристи люспи.
Кожата става суха и напукана, а на места може да е налице и прокървяване. Много неприятни са и паренето, болката, както и сърбежа в областта.
Налице са и болка в ставите и задебелени нокти. Различни инфекции, лекарствени препарати, стрес, тютюнопушене, студен климат могат още повече да влошат ситуацията.
Носителите на тези кожни изменения, освен че често са с хипертония, могат да развият и метаболитен синдром, затлъстяване или болести на сърдечно–съдовата система.
Има и доказателства посочващи, че хората с такава симптоматика, и то в тежкия й вариант, са рискови за появата на инсулт и инфаркт.
Целта на учените от Пенсилвания, Филаделфия, била да разберат дали тежестта на заболяването е в пряка корелация с високото кръвно налягане.
Били изследвани близо 1300 пациенти с псориазис и хипертония, сравнявани с около 12 хиляди души, имащи само високо кръвно налягане.
Резултатите посочили, че колкото по-тежка е формата на псориазис, толкова по-високо е артериалното налягане при хората.
Като тук за високо налягане се имат в предвид стойности 140/90 mmHg или над тях. Установено било още, че в такива случаи лечението на високото кръвно налягане не влошава кожното заболяване.
Изследователите подчертават, че са взети под внимание и други фактори като възраст, пол, тютюнопушене, телесно тегло, други заболявания, за да се прецизира резултатът от проучването.