През последните години стана много актуално в кината да се пускат филми в 3D формат. Появиха се е и 3D игри, които малчуганите обожават заради модерната и интересна графика и иновативната техника, която им осигурява вълнуващи мигове.
Доколко обаче 3D формат е безопасен за подрастващите и има ли причина за тревога? Оказва се, че влиянието на 3D игрите и филмите никак не е за подценяване. Нещо повече-според специалистите родителите не бива да позволяват на малчугани, ненавършили шест години да гледат подобни филми и да играят видео игри в 3D формат.
Учените, стигнали до този извод са от Френската агенция за санитарна безопасност на продуктите, околната среда и условията на труд (Anses). Според тях времето, което хлапетата прекарват в гледане на такива филми и в игра на 3D игри, трябва да бъде контролирано от родителя. С оглед на това и детските 3D филми са по-краткотрайни.
Специалистите са загрижени за малчуганите, тъй като според тях точно в тази възраст се формират органите на зрението на детето и всички неестествени дразнители като стереоскопични ефекти биха могли да окажат отрицателно въздействие върху тях.
Не само триизмерната телевизия, а като цяло 3D изображенията увеличават риска от късогледство. Особено застрашени са най-малките, тъй като периодичното възприемане на подобни изображения възпрепятства формирането на обемни възприятия у подрастващите, алармира преди време и изданието Audioholics.
Обикновено след гледане на филми във формат 3D немалко потребители се оплакват от умора в очите, световъртеж, замъглени образи, главоболие и дезориентация. По думите на други лекари обаче не може със сигурност да се твърди, че тези проявления имат нещо общо с 3D технологиите и трябва задължително да бъдат проведени още изследвания.
Според тях потребителите на триизмерната технология, било то деца или възрастни, не бива да се отказват от нея. Добре е все пак те да подходят разумно, правейки си почивки, след като са изгледали цял филм или са изиграли една игра, тъй като организмът се стресира всеки път, когато започнем да натоварваме прекалено много някоя от системите в тялото.