Кърменето ще понижи опасността от рак на гърдата с 20 на 100, се посочва в ново проучване, публикувано на страниците на вестник Дейли мейл. В него са взели участие около 37 хиляди жени.
В резултатите от изследването става ясно, че кърмещите жени намаляват опасността от рак с 10 на 100, освен това имат с 20 на 100 по-малък риск да развият една от най-тежките форми на рака – тройно отрицателен.
Според Световната здравна организация (СЗО), за да расте здраво детето, е добре да се кърми най-малко половин година. Според данни във Великобритания само 23 на 100 от майките се съгласяват да кърмят бебетата си шест месеца - обикновено жените хранят децата си с изкуствено мляко.
Проучването за връзката между кърменето и рака на гърдата е дело на американски специалисти – те са изследвали 36 881 майки. Учените са установили, че дамите, които са кърмили децата си, без значение колко време, имат с 10% по-малка опасност да развият раково заболяване на гърдата.
Освен това при тези жени е по-малък рискът от развитие на изключително опасния тройно отрицателен рак с 20 % - този вид засяга между 15 и 20 на 100 от раково болните и е много труден за лечение. Специалистите го наричат тройно отрицателен, тъй като не се подлага на нито един от трите ефикасни метода, които са известни до момента.
Някои учени смятат, че самият процес на образуване на кърмата пречи на клетките на рака да се оформят – кърменето на бебето ще намали нивото на хормона естроген, който може да предизвика коварното заболяване, обясняват учените.
Освен това, когато бебетата са кърмени, се поддават на значително по-малко инфекции, алергии и според някои специалисти по-рядко страдат от затлъстяване.
Не на последно място, кърменето ще засили връзката между майката и детето и ще помогне на родилката да свали по-лесно килцата, които е натрупала по време на своята бременност.
Специалистите обясняват още, че по време на образуването на майчиното мляко се горят калории, което ще помогне за свалянето на килограмите, които жените са натрупали през бременността.