Дългоочакваната шествалентна ваксина за новородените, която трябваше да замени прилаганата до момента петвалентна, се оказва със съмнително ниво на безопасност.
Притесненията, събудили се у хилядите родители, са породени от описанието на продукта в неговата листовка. То казва, че този ваксината се нуждае от допълнително наблюдение, което би позволило установяването на нова информация за безопасността на продукта.
Новата ваксина се нарича Хексацима - Hexacima (DTaP-IPV-HB-Hib). Първичната ваксинация ще се състои от три дози, всяка от по 0.5 мл и ще се прилагат в интервали от поне 4 седмици. Схемите според описанието могат да бъдат различни: на 6, 10, 14 седмици; на 2, 3, 4 месеца; на 3, 4, 5 месеца или на 2, 4, 6 месеца.
Новата шествалентна ваксина ще се прилага срещу причинителите на дифтерия, тетанус, коклюш, хепатит В, полиомиелит и хемофилус инфлуенца тип b, за разлика от петвалентната, която не предлагаше имунизация срещу хепатит В.
В кратката характеристика на продукта са описани противопоказания за приложение. Там спадат свръхчувствителността към някои от съставките на продукта, при развита енцефалопатия, ако е налице неврологично заболяване и други.
Hexacima (Хексацима) няма да предпази от заболяване, причинено от различни патогени като Corynebacterium diphtheriae, Clostridium tetani, Bordetella pertussis, хепатит B вирус, полиовирус или Haemophilus influenzae тип b. Може да се очаква обаче, че имунизацията може да предотврати развитието на хепатит D, тъй като той не се развива, ако отсъства хепатит B инфекция.
Хексацима няма да предпази от хепатитна инфекция, причинявана от други агенти, довеждащи до появата на хепатит А, хепатит С и хепатит Е, или други чернодробни патогени. Поради дългия инкубационен период на хепатит B е възможно към момента на ваксинацията да има неразпозната инфекция с хепатит B. В тези случаи ваксината няма да предпази от инфекция.
Новата шествалентна ваксина Хексацима не предпазва от инфекциозни заболявания, причинявани от други типове Haemophilus influenzae или от менингит с друг произход.
Според проучванията ваксинацията не се прави, ако е налице фебрилитет у детето и анамнеза за алергични реакции. Описано е още, че няма данни за прилагането ѝ при преждевременно родени деца, както и те не са били проследявани до 72 час след приложението на шествалентната ваксина.
Упоменатите най-чести нежелани реакции на Хексацима са липса на апетит, плач, сънливост, повръщане, болка на мястото на инжектирането, зачервяване, подуване на мястото на прилагането.