Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Кристална дистрофия на Биети

Кристална дистрофия на Биети

МаринаМарина
Джедай
468
Дистрофия на Биети

Кристалната дистрофия на Биети (Bietti crystalline dystrophy) представлява състояние, при което са налице малки липидни отлагания в тъканите на ретината на окото. Ретина се нарича фината покривка върху задната част на окото. Тя е съставена от клетки, които улавят лъчите, проникнали в окото. От нея тръгва зрителният нерв, който изпраща тези светлинни импулси към мозъка.

В резултат на увредата се стига до прогресивна загуба на зрение.

Налице е хориоретинална дегенерация, характеризираща се с натрупването на жълтеникаво бели кристали (липиди) в пигментния епител на ретината.

Заболяването обикновено започва още през тийнейджърските години или в началото на 20-те години, а началото се характеризира с рязко намалена зрителна острота. Стига се до загуба на периферното зрение и кокоша слепота.

Причината за появата на тази дегенеративна промяна в ретина се дължи на мутации в определен ген, поради което се предава от поколение на поколение по автозомен-рецесивен път.

Установено е още, че дистрофията на Биети се среща по-често при азиатците - китайци и японци. Анализите посочват, че 1 на 67 000 души развиват заболяването.

ДНК

Пациентите се оплакват най-често от намалена яснота на зрението, затруднено нощно виждане, загуба на зрително поле. Налице са още променливи кристални отлагания по роговицата, нарушено цветоусещане, забелязва се и асиметрия между двете очи.

Диагнозата се поставя след откриването на множество малки, лъскави, жълто-бели кристали в ретината посредством оптична кохерентна томография, с доказване на дефекти в зрителното поле и други.

Проблемите със зрението могат да се влошат с различна скорост във всяко око и тежестта и прогресирането на симптомите варира в широки граници при отделните случаи.

За съжаление корекцията на нарушеното зрение не може да се оправи с очила или контактни лещи. Периодичното мониториране е необходимо, за да се проследи развитието на болестта.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest