Кистата на тестиса е тъканно образувание, което се формира около тестиса, и най-често е пълно с газ, течност или полутвърд материал. Причините за поява на киста могат да бъдат най-различни.
В 1% от случаите образувалата се киста е в резултат на тумор. При повечето пациенти обаче кистата е доброкачествено образувание във формата на торбичка, която лесно може да се усети и отстрани.
Най-често кистата се образува в горната част на тестиса. Може да и двустранна – кисти и на двата тестиса. По-малките кисти не се нуждаят от лечение, а по-големите, които предизвикват дискомфорт и болки, се премахват оперативно.
Тъй като кистата се разполага в горната част на тестиса, където се намира и семенната връв, тя се нарича още епидидимна киста.
Причини за киста на тестиса
До момента все още не са известни точните причини, които предизвикват формиране на киста на тестиса. Установено е обаче, че най-често от кисти се оплакват мъжете около 40-годишна възраст и тийнеджърите.
Много рядко тези торбички сигнализират за сериозни заболявания. Въпреки това те могат да са симптом на сериозно нарушение на здравословното състояние.
Кисти около различни органи на тялото се появяват в резултат на муковисцидоза. Въпреки че болестта засяга ендокринните жлези, тя може да причини кисти около панкреаса, белите дробове и тестисите.
Полискистоза на бъбреците също е вероятно състояние, което може да предизвиква кисти по различни части на тялото.
Хидроцеле, в което се събира течност около скротума, също може да е причинител на образуванието. Бучката може да се е образувала и в резултат на разширени вени, както и заради липом – мастно образувание, което може да се оформи по всяка една част на тялото.
Среща се и т.нар. сперматоцеле, при което формиралото се топче е пълно със сперма. Възпаление на самия тестис също може да доведе до образуването на неприятната бучка.
Случва се и кистата да е признак за сериозно заболяване като рак на тестисите, заради което е необходимо да прегледате образуванието, тъй като навременното лечение може да спаси органите и живота ви.
Симптоми при киста на тестиса
Образувалата се киста на тестиса лесно може да се напипа. Тя е във формата на малка бучка в тестиса, а в някои случи тази подутина може да предизвиква болки.
Освен болката засегнатият тестис може да се разширява и зачервява. Някои от пациентите усещат и тежест в скротума, особено в изправено положение.
Диагностициране при киста на тестиса
Кистата на тестиса може да се диагностицира единствено чрез ядрено-магнитен резонанс. Той дава най-пълна картина на образуванието. При него се използват контрастни вещества - най-често на основата на гадолиний. Контрастната материя се инжектира интравенозно и това позволява получаването на по-точна контрастна картина.
Преглед на кистата може да се извърши и с дренаж, като с подобен на игла инструмент, се взема проба от мястото, но това се прави в много редки случаи.
Лечение при киста на тестиса
Лечение може да се назначи, само когато кистата в тестиса предизвиква дискомфорт и силни болки при пациента. При повечето хора образуванието не застрашава здравето им по никакъв начин и след време само изчезва.
Ако това обаче не се случи, кистата ще бъде отстранена с хирургическа намеса. Операцията не е сложна и възстановяването не отнема много време.
Само в някои случаи може да се появи страничен ефект като скротумен съсирек, наричан още скротумен хематом.
Понякога се прилага и склеротерапия, при която се инжектира течност, имаща за цел да намали размерите на бучката. Но тъй като рядко кистата се повлиява от тази течност, терапията не се прилага често и при болки лекарите предпочитат да отстранят топчето оперативно.
Усложнения при киста на тестиса
Не при всеки кистата в тестиса могат да причинят усложнения, като само в някои случи те се усукват, предизвиквайки силна и внезапна болка от едната страна на скротума. Когато това се случи, е необходимо незабавно да се потърси медицинска помощ, понеже операцията е наложителна.