Отравянията са сред зачестилите проблеми на модерното общество и е важно да се отбележи, че когато става въпрос за отравяне, не се касае само до лекарствени или битови отравяния, но и за професионални, като например отравяне от въглероден окис или пестициди.
Ето някои от най-разпространенитевидове отравяния:
1. Отравяне с въглероден окис, който е най-честата причина за отравяне в добре развитите страни. Този газ се образува при непълно горене на отоплителни уреди, в индустриални предприятия с високи пещи, в лаборатории и е съставна част на ауспухните и пушечните газове.
Прониква през дихателната система и се свързва със зачервяване на лигавиците и лицето, нарушение в централната нервна система, виене на свят, гадене и др. Отравянето може да е от няколко дни до 1 месец;
2. Отравяне с въглероден двуокис, което води до смърт от задушаване, ако не бъдат взети веднага спешни мерки. Често се налага прилагането на изкуствено дишане, помощ с дихателен апарат и сърдечен масаж;
3. Отравяне с хлор и съединенията му, което се среща най-вече в медицината, химическата индустрия и в домакинствата;
4. Отравяне със съединения на азота, което е често срещано в лабораториите и което може да доведе до асфикция;
5. Отравяне с ацетон, който се среща в козметиката и в индустрията. Уврежда лигавиците и централната нервна система;
6. Отравяне с циановодород. Среща се най-вече в индустрията. Ако е приет в големи количества, води до смърт,
7. Отравяне със сероводород, който често се среща на места, където гният органични материи;
8. Алкохолно отравяне, което най-често е етилово или метилово и води до тежка интоксикация;
9. Хранително отравяне, което може да е бактериално или небактериално. Към първия вид се числят отравяния, причинени от стафилококови токсини, салмонели и др., а към втория вид отравяния - от някои риби, миди, гъби, плевели и др. Хранително отравяне може да бъде причинено и от консумация на развалена или с изтекъл срок на годност храна.
10. Отравяне с гъби, което може да доведе дори до смърт, ако не се вземат спешни мерки.