Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Тренировки»Над час тренировка всеки ден е най-ефективна

Над час тренировка всеки ден е най-ефективна

Фитнес

По-голямата част от здравните организации съветват хората да тренират не повече от 150 минути за седмица. Оказва се, обаче, че за да бъдем здрави и в добра форма, трябва да тренираме повече от един час на ден. Това споделя вестник „Дейли мейл“, като се позовава на ново изследване по темата.

Изследването е на специалисти от Харвардския университет – те категорично оспорват твърдението, че дългата и интензивна тренировка е по-скоро вредна, отколкото полезна за тялото. Харвардските учени дори твърдят, че ако човек тренира наистина редовно, дългата тренировка може да му прибави няколко години към живота.

За своето изследване, учените са използвали повече от 660 хиляди души. Направен е анализ на спортните навици на всички доброволци, които са били на средна възраст. Участниците били разделени на няколко отделни групи в зависимост от това колко време отделят за спорт през седмицата.

Резултатите показват, че липсата на упражнения води до по-голяма опасност от преждевременна смърт. Участниците в изследването, които спортували, макар и малко, са намалили тази опасност с цели 20 процента.

Доброволците, които стриктно спазвали съветите на здравните власти и тренирали по 150 минути седмично, са намалили риска от преждевременна смърт с 31 % за 14-те години, в които се провежда проучването.

Упражнения

Онези, които ходели повече от 450 минути за седем дни, са намалили опасността, дори повече – с цели 39 %. Хората, които увеличили физическото си натоварване десет и повече пъти от препоръчителното, са намалили риска от преждевременна смърт толкова, колкото и онези, които прекарват часове в трениране.

Скорошно проучване също потвърждава резултатите от изследването на учените от Харвард – според австрийски специалисти, интензивното физическо натоварване е ключът към дълголетието. В това проучване са участвали повече от 200 хиляди души, които са били над 45-годишни.

Изследването е продължило шест години, а участниците са разделени на три отделни групи. Едната група участници са имали заседнал начин на живот, във втората натоварването било сравнително малко, а в третата тренирали интензивно.

Резултатите показват, че участниците в последната група са имали 13 на сто по-малка опасност от преждевременна смърт, в сравнение с онези хора, които имат заседнал живот. Освен това те са имали с 9 % по-малък риск от преждевременна смърт в сравнение с онези, които тренират умерено.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest