Артритът е сред най-честите ставни заболявания и за съжаление от него човек трудно може да се предпази. Важно е обаче да се знае какво представлява това заболяване и как вече заболял веднъж от него пациент може да си помогне сам.
Най-общо казано артритът се разделя на ревматоиден и на подагрен. Ревматоидният артрит засяга предимно жените и представлява хронично заболяване на съединителната тъкан най-често на нивото на малките стави. Заболяването е прогресиращо и е подобно на ревматизма.
Хроничният възпалителен процес, който протича в ставите се разделя на три стадия. През първия стадий в ставните хрущяли възникват дистрофични промени, които през втория стадий на болестта започват да се изразяват по-силно. Ако заболяването се задълбочи, се стига и до третата фаза, при която ставата е напълно обездвижена.
Но освен ставни, при ревматоидния артрит се наблюдават и органни поражения. Може да бъде засегнато сърцето, кръвоносните съдове, бъбреците, белите дробове и др.
Добрата новина е, че в повечето случаи лечението на ревматоидния артрит е успешно под въздействието на медикаменти, практикуване на специални физически упражнения и спазване на строг хранителен режим.
Вторият вид артрит се характеризира с отлагане на соли на пикочната киселина в сухожилните влагалища, в ставната капсула и ставните хрущяли.
Дължи се на смущенията в обмяната на нуклеопротеидите, при което се променя и количеството на пикочната киселина. Това е съпроводено от силна болка, дължаща се на развитието на възпалителния процес, познат като подагрен артрит.
В повечето случаи се засяга големият пръст на краката, но може също така възпалението да се развие и в областта на лакътната става или ухото. Хрущялът на ставната повърхност се уврежда и се образуват малки възелчета.
Видимо настъпва подуване на засегнатото място. Най-честите причини за появата на подагрен артрит са обилния прием на богата на нуклеопротеиди храна, заболявания на бъбреците, водещи до затруднения в излъчването на урати и др.
При подагрения артрит от съществено значение за облекчаване на симптомите е хранителният режим. Не трябва да се консумират тлъсти меса и се ограничава приемът на животински белтъчини като цяло, особено на вътрешностите на животните.
Препоръчително е също така да не се злоупотребява с варивата и да се наблегне на пресните плодове и зеленчуци.