Нодозният полиартериит е системен васкулит (възпаление на кръвоносните съдове в цялото тяло), характеризиращ се с появата на некротизиращи възпалителни лезии (увреждания) по средните и малки артерии. В резултат се образуват микроаневризми, разкъсани съдове с кръвоизливи, тромбоза, а от там и исхемия на органи (нарушен приток на кръв) и инфаркт.
За първи път болестта е описана от Кусмаул и Майер през далечната 1866. Според провежданите от тях аутопсии и проучвания класическият нодозен полиартериит се характеризира с определена симптоматика.
Налице е повишена телесна температура, нощно изпотяване, загуба на тегло. Налице са още кожни язви, тежки мускулни и ставни болки за дълъг период от време.
Повечето засегнати пациенти са на възраст между 40 и 50 години, като и мъжете са два пъти по-рискови от развитието на болестта за разлика от жените.
При една по-малка част от пациентите с нодозен полиартериит е налична активна хепатит В инфекция. В останалите случаи причината за поява на болестта остава неизвестна, поради което се смята, че заболяването е идиопатично в природата.
Нодозният полиартериит може да се развива в продължение на няколко седмици или месеци. Пациентите могат да имат неспецифични оплаквания като повишена температура, неразположение, загуба на тегло, анорексия и абдоминална болка.
При някои от диагностицираните заболяването може да засегне почти всяко място в тялото, като е налице предразположение за органи като кожа, бъбрек, сърце, нерви, стомашно-чревния тракт, очите, половите органи.
Много пациенти със системен васкулит имат високо кръвно налягане и повишени нива на утаяване на еритроцитите (СУЕ). Изявата на болестта може да включва кожни аномалии (обрив, язви) и периферна невропатия (болка, усещанията на парене, изтръпване или изтръпване или слабост в ръката или крака).
Рутинни лабораторни тестове могат да предоставят важни улики за навременното диагностициране на нодозния полиартериит, но за съжаление няма единен кръвен тест, който да разпознава заболяването.