Ezine.bg»Статии»Здраве»Симптоми»Астения - какво е и как се лекува

Астения - какво е и как се лекува

астения

Повечето хора свързват астенията единствено със силната и прекомерна умора. Всъщност тя се оказва значително по-притеснителен и проблемен синдром.

Астенията, наречена още астеничен синдром, представлява остатъчен синдром, който се появява най-често след прекарването на някакъв вид инфекция (Ковид-19 например). Тя се разбира като вид психическо разстройство, но може да върви ръка за ръка с различни видове заболявания като вирусен хепатит, пневмония, туберкулоза, хипертония, язва, остри вирусни инфекции и др.

С какво се характеризира?

Астенията се характеризира със силна умора, загуба на енергия, намалена работоспособност, проблеми със съня, емоционална нестабилност, летаргия и др. За да се определят пълните причини, поради които се развива астенията, е необходимо да се направи цялостно изследване.

По време на това изследване се търси първоизточникът (заболяването), който го причинява. Трябва да знаете, че астеничният синдром не изчезва, когато си починете вкъщи, за разлика от обичайната позната умора.

Кога се появява?

Астенията може да се появи както в началото на заболяването, така и по време на вече развило се такова. Често тя остава последния симптом след дълго боледуване. Развива се бавно и продължава дълго - до седмици, месеци, дори години. Може да се появи и при липса на светлина и слънце, както и при недостиг на витамини, физическо бездействие, недостиг на чист въздух и обостряне на хронично заболяване.

Как се лекува?

На първо място трябва да посетите терапевт и невролог. Споменете за всички симптоми, които имате. Не спестявайте нищо, дори да ви се струва маловажно.

лечение на астения

Следващото по ред действие, което трябва да направите, е да се изследвате. Направете си пълна кръвна картина, проверете и хормоните на щитовидната жлеза, тъй като хипотиреоидизмът се свързва със загубата на сила и умората.

Важно е да започнете да приемате витамини. За хората с астения витамините от В група са изключително полезни, благодарение на благоприятното им въздействие върху нервната система.

Можете да приемате също витамините С и РР. От полза се оказва и народната медицина. Сокът от моркови и мед, например, възвръща жизнеността. Ако сънят не ви достига, препоръчваме да промените това. Необходимо е да спите около 7-8 часа през нощта.

Препоръчват се и спазването на стриктна лична хигиена, разходките на свеж въздух и приемането на полезна храна. Можете да използвате различни методи за релаксиране като топъл душ, масаж и йога.

Хроничната умора не бива да бъде подценявана. Ако имате съмнения, че започвате да развивате астения, незабавно се свържете с вашия лекар и вземете необходимите мерки.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest