Майките, които отглеждат сами децата си, са застрашени от развитието на хронични заболявания и дори от преждевременна смърт, твърди последно изследване, цитирано от Дейли мейл.
Международен екип, съставен от учени от САЩ, Англия, Дания и Швеция, провел серия от наблюдения и изследвания сред самотно отглеждащи децата си майки в петнадесет държави.
Резултатите били категорични, че липсата на силния пол в споделянето на отговорностите в грижата за детето и месечните доходи води до опасността от сърдечно-съдови болести и психични разстройства при майката.
Основни причини за това според учените са стресът и подобните му психологически разстройства като тревожност и депресия. Ежедневните мисли около осигуряването на бъдещето на детето и безпаричието бавно, но сигурно унищожават организма на жената, казват още учените.
В мащабното проучване участвали повече от 25 хиляди самотни майки. Резултатите са показали, че най-застрашени са жените, чиито деца са на повече от 8 години. С нарастването на възрастта на малките стават повече и проблемите около отглеждането им.
Тогава жените са много по-изтощени и при повечето са забелязани доста по-лоши витални показатели. Цели 65 процента от самотните майки, имащи деца на тази възраст, не намират нужното време, за да се грижат за здравето си, установили още учените.
Голяма и напълно ненужна трудност в живота на самотните майки в повечето държави продължават да бъдат предразсъдъците, сочат експертите.
Те отбелязват, че тази група жени продължават да бъдат предмет на осъждане дори и в развитите и имащи се за по-отворени общества, което допълнително усложнява техния живот, поради което обикновено те живеят неравноправно спрямо другите хора.
Авторите на изследването са представили резултатите на Световната здравна организация с препоръката правителствата в отделните страни да предприемат различни мерки, които да осигурят качествени социални услуги на тази група жени.