Оцветителите в храните са най-опасните съставки за човешкия организъм. Особено обезпокоително е масовото им и прекомерно съдържание в детските храни.
Специалисти по молекулярна биология в Българската академия на науките са категорични, че децата, които днес похапват любимите си сладкиши, тортички и шарени бонбони, ще имат множество здравословни проблеми за в бъдеще.
Още през 2011 година бе проведено изследване на двайсетина от всичките 337 добавки в храните, обозначавани с буквата Е. То е дело на доц. Милошев. Резултатите категорично показват, че именно оцветителите в детските храни са едни от най-опасните съставки за организма. Те могат да доведат до мутации в ДНК-то.
Основните съставки за придаване на цвят в храните са фаст грийн, индиго кармин и еритрозин - зелено, червено и синьо. Те се интегрират между базите на ДНК. Това е вид мутация, която се отразява на клетките на целия организъм и безпроблемно се предава на следващите поколения.
Специалистите са категорични, че всяка една подобна мутация е предпоставка за развитие на рак. Силно оцветените бонбони, сладоледи и сладкиши трябва да се изключат от детското меню, тъй като са 100 % химикали.
Резултатите, след които и до днес не са взети мерки, показват че от 20 анализирани Е-та 14 доказано увреждат ДНК-то. Наличието им в храните е не само разрешено от Европейската комисия, но са и в дози между 10 и 100 пъти по-високи от установените.
Сред останалите съставки, за които е установено, че увреждат ДНК-то, е натриевият нитрит - Е250. Той се използва като консервант в пушените риби, различни видове месо, консерви и във всички колбаси, най-вече дълготрайните.
Още по-лошо е, че количествата, които се влагат, са огромни. При проведените тестове е използван в 1000 пъти по-ниска концентрация, но дори тя е била достатъчна, за да се регистрират увреждания в молекулата на човешката ДНК.
Учените апелират към използването на естествени съставки. Те са по-нестабилни, но и много по-добри от химично-синтезираните вещества, които остават в организма с години, натрупват се и водят до редица заболявания, мутации и дори – рак.
Лошото е, че въпреки доказателствата за вредата от консерватните и оцветителите те продължават да се влагат в храните. Интерес към изследването не проявява дори Европейската комисия, която получава данните, но ги връща с обяснението, че не предлага нова информация.