От малки ни учат, че поддържането на висока хигиена задължително включва и почистването на ушите с клечки след баня. Доколко обаче това е полезно и кои всъщност са най-подходящите начини за справянето с ушната кал?
Според много експерти употребата на клечките за уши всъщност крие доста опасности. Те са на мнение, че когато почистваме ушите посредством тези пръчици, ние всъщност набутваме ушната кал още по-навътре, което може до доведе до нейното втвърдяване.
Само по себе си това би причинило възпаление или оплаквания като сърбеж, загуба на ориентация, щипене, проблеми със слуха. Оказва се също така, че рязкото и неправилно проникване в ухото с клечки за уши при някои от потребителите е довело дори до сериозно нараняване на тъпанчевата мембрана.
Ето защо много от специалистите по УНГ яростно критикуват употребата на клечки за уши. Експертите обясняват, че ушната кал трябва да се почиства само след баня, като за целта се използва крайчето на чиста хавлия или салфетка. С нея внимателно се обтрива видимата част на ухото, колкото да се попие течността.
Този метод обаче определено не допада на мнозина, тъй като остават с усещане за влага в ухото. Някои дори са на мнение, че ако не почистят ушите си в дълбочина, изпитват дискомфорт. Точно за такива хора специалистите предлагат и други две решения.
За да не излагат на риск здравето и слуха си, те могат да ползват бебешки клечки за уши. Те са значително по-безопасни, тъй като имат ограничител. При тяхната употреба трябва просто да се попива водата в ухото, без да се оказва силен натиск.
Другият вариант е почистването да се осъществи с помощта на специален уред за почистване на уши. На пазара вече има голямо разнообразие от такива. Въпросните устройства засмукват ушната кал и водата в ушите и ги оставят чисти и сухи.
Преди да закупите даден уред обаче, най-добре се консултирайте със специалист, които да прецени дали решението ви е правилно.