Всяка страна има свои особености и характеристики, които е добре да познавате, преди да я посетите. Когато става въпрос за пиене на алкохол, всяка държава има свои особености и правила за консумацията му. Ето как да пиете, без да се изложите в различните страни:
Русия. Тук на почит е водката, която се консумира в наистина забележителни количества. Традицията повелява, когато се отвори бутилката, да се изпие до дъно. Добре е преди да отидете в Русия да се научите да пиете чиста водка, защото там се смята за истинско кощунство добавянето ѝ в коктейли или смесването ѝ с друг вид алкохол или разредител.
Франция. Невероятни ценители на виното, те са свикнали да му се наслаждават бавно. Когато чашата на дамата е празна, кавалерът задължително я пълни. Ако я оставите наполовина пълна, това означава, че ви е достатъчно.
Германия. Тук на почит е традиционната бира, която се продава на цена, близка до тази на водата. Традицията повелява гостът да изчака домакина да обърне първата си халба, за да започне със своята. Наздравиците винаги са шумни. При тях хората се гледат в очите, след което се пие до дъно.
Мароко. Докато за местните алкохолът е забранен, то туристите могат да си го осигурят, но на доста висока цена. Забранено е да предлагате спиртни напитки на мюсюлмани, да пиете пред джамия, по време на Рамадан.
Етиопия. Тук ще се насладите на тей – традиционно медено вино. Поднася се в специални съдове с тънко гърло, от което трябва да отсипете първите капки, така че да се премахне медът. Друга традиционна напитка е тел, произведена от зърнени култури.
Корея. Характерна за Корея е Соджу – вид водка, която е изключително силна и се пие на малки глътки. Чашата с питието се вдига с две ръце. Главата се обръща в противоположната посока на хората, с които пиете.
Япония. Традицията повелява всеки да сервира на всеки. Там хората си разменят стомни със саке и бира.
Китай. Когато вдигате наздравица с някой по-старши от вас, чашата ви задължително трябва да е по-ниско от неговата. Най-възрастният вдига тоста.
Аржентина. Алкохолът винаги се налива с дясната ръка, като бутилката не трябва да се държи отдолу. Тук хората държат на класата и не одобряват крайното напиване, залитане, падане или повръщане.
Колумбия. Агуардиенте – това е местната огнена напитка, която се пие на шотове. Тя се пие консумира навсякъде и винаги с усмивка.
Австралия. Тук всеки черпи всеки. Смята се за неприлично да седнеш на бара и да поръчаш само за себе си. Традиционните напитки, наричани крещяши бири, се разпределят в кръг и се пият в компания. Австралийците отричат мезето, тъй като смятат, че разваля приятното опиянение.