Някои хора преживяват получаването на критики много тежко. И наистина – не е приятно да чуваш лоши думи за себе си, както и да не бъдеш одобрен от околните в своите действия или мислене. Чувствителните личности дори може да загубят всякакво желание за творчество или активност, ако бъдат критикувани. Грубата критика пък може да убие завинаги пориви, хобита или интереси у някого.
Но не е задължително критиките винаги да се приемат като нещо лошо и деструктивно. Те всъщност може да бъдат и полезни. Но първо трябва да преодолеете съпротивите си и да спрете да се разстройвате, когато получавате критика. Предлагаме идеи как да стане това.
Работете върху Егото си
Разстройваме се повече, когато ни критикуват, ако Егото ни е твърде голямо. Заради него смятаме, че сме перфектни и не допускаме грешки в това, което правим. Егото ни кара да мислим, че сме по-добри от всички останали и че най-правилното мислене е нашето, а не на останалите. Колкото по-голямо Его имаме, толкова по-трудно понасяме загуби, лоши оценки, провали и критики. Това не трябва да е така, защото твърде голямото Его пречи на нещата да гледаме обективно. Допуснете за кратко, че и другите хора са не по-малко ценни и можещи от вас. Или че са по-добри от вас в други дейности.
Опитайте да приемете, че не сте съвършени и със сигурност грешите – и то не веднъж. Обяснете на Егото си, че когато ви критикуват, не ви подценяват или обезценяват, а че някой просто не е съгласен с ваше поведение или теория. Пробвайте да се разграничавате от Егото си – напомняйте си, че сте обикновен човек и че всеки човек може да греши и преценката му да не е правилна за всички.
Възползвайте се от критиката градивно
Може да смените гледната точка за критиките, които получавате. Това винаги помага. Вместо да ги приемете като нещо негативно, което ви срива и ограничава да действате, погледнете на тях като безплатни съвети, които ви помагат да се развивате. Всъщност критиката наистина може да бъде много градивно нещо. Достатъчно е само да не я приемате емоционално, да не я приемате твърде лично и да я гледате с очите на страничен наблюдател. Особено важно е да не се обременявате емоционално с нея. Критикуват ви – какво пък толкова! Това няма да ви убие. Но пък може да ви помогне да се погледнете през очите на другите. А така ще успеете да разберете в кое не се справяте добре и върху кое трябва да поработите още. Дори е много полезно да си правите списъци с критични изказвания по ваш адрес. Така ще може да извадите най-съществените неща, които е нужно да промените и да усъвършенствате.
Вярвайте на собствения си вкус и преценка
Ако пък смятате, че критиките съвсем не са основателни, а представляват по-скоро злобни коментари, отколкото добронамерени съвети, то тогава просто ги игнорирайте. Научете се да си вярвате и да защитавате вашето мнение и право на избор. Не е нужно винаги критиките да са правилни и да ги вземате предвид. Убедени ли сте, че правите най-доброто, просто следвайте себе си. Когато сте наистина уверени и сигурни в това, което правите, или което демонстрирате като отношение, критиките са без значение. Доказателство за това е фактът, че много велики личности са били критикувани, но те не са отстъпили от позициите си, продължили са да вървят напред и да следват собствената си пътеводна идея.