Интелектът не е даденост. Той може да се тренира и да се развива. Умствените възможности могат да бъдат подобрени само с една елементарна промяна в навиците.
И докато в САЩ на 1 септември отбелязват Деня на писането на писма, учени от Калифорнийския и Принстънския университет са установили, че писането на ръка съсредоточава вниманието. По този начин информацията се усвоява много по-добре, отколкото когато използваме клавиатурата.
Учените са наблюдавали група студенти. Тези, които пишели записките си на ръка, се представяли много по-добре на изпитите си, в сравнение с тези, които записвали лекциите си на компютър. Те били и много по-мотивирани и позитивни от състудентите си с компютри.
Бележките, направени на ръка, оформят мисълта много по-добре от печатните. Писането по белите листа е динамичен процес, който развива когнитивните способности. По този начин информацията, придобита чрез зрението и слуха, се превръща в мисъл.
Тестовете са показали, че воденето на бележки по определена тема улеснява ученето. То помага за дългосрочното запомняне на информацията, тъй като тя веднъж минава бива чута, след което се затвърждава с предаването ѝ върху хартията. Освен това този метод предразполага към усвояването на нови идеи, по-доброто им осмисляне и дори - зараждането на нови такива.
Писането на бележки датира още от древността. Тогава древните ни събратя са записвали всичко важно на папируси, върху които старателно изписвали буквите си с тръстикови писалки.
Воденето на записки се е превърнало в основен елемент на алхимията на ученето и запаметяването на информация от и за поколенията. Именно чрез подобни писания всяко следващо поколение получава важна информация за предишното и така – хилядолетия наред.