Ezine.bg»Статии»Любопитно»Миш-Маш»Спрели сме да кръшкаме заради венерическите болести

Спрели сме да кръшкаме заради венерическите болести

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k190198
Полигамия

Терминът моногамия има гръцки произход и обикновено се използва за означаване на пожизнена връзка между двама индивида. Тя се наблюдава както в животинското царство, така и в човешкото общество.

Независимо че учените изследват този феномен от години обаче, все още не могат да кажат със сигурност как точно се е родила идеята за вярност към един партньор и кога се е случило това. Но ново изследване все пак успя да хвърли малко светлина по темата.

Моногамията при хората е наложена от праисторическите човеци като начин за справяне със заболявания, разпространявани при сексуален контакт. Това сочат данните от проучване на канадски специалисти, публикувани в изданието Nature Communications.

Според учените наличието на повече от един брачен/сексуален партньор, известно и като полигамия, било нещо нормално в древните общности на ловци и събирачи. С течение на времето и промяната в начина на живот на хората обаче това се променило.

След като населението започнало да се установява трайно в дадени райони и да се занимава със селско стопанство, се увеличили и членовете на всяка общност. Когато хората живеели в малки групи, съставени от около тридесет човека, венерическите болести, които избухвали, не се отразявали пагубно на раждаемостта.

Когато обаче мъжете имали по много партньорки и съответно обществата били съставени от повече хора, се наблюдавали по-сериозно разпространение на венерически заболявания или с други думи - епидемия.

Това, от своя страна, оказвали неблагоприятен ефект върху раждаемостта при жените, тъй като болестите трудно можели да бъдат овладявани. В крайна сметка се стигало до безплодие и до намаляване на популацията, което било тревожно явление за членовете на племето.

Тогава на хората най-вероятно им е хрумнало, че при осъществяване на сексуални контакти с по-малко партньори (или само с 1) ще могат да запазят плодовитостта си. За да не се стига до нови епидемии от сифилис и други предавани по полов път заболявания, те наложили забрани и съответно наказания за тези, които не ги спазват.

Така се оказва, че за социалните нагласи, които има съвременният човек, всъщност са допринесли демографските показатели и заболяванията.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest