Представяли ли сте презентация пред колегите си, състудентите или съучениците си? Имали ли сте усещане, че никой не ви слуша? Дори и да имате интересна презентация, ако не е представена по увлекателен начин, няма да бъде оценена достатъчно.
За да грабнете вниманието на слушателите, трябва не само да имате хубава презентация, но и да бъдете уверени в себе си и да покажете, че има защо да ви слушат.
Но как да сме добри презентатори?
Поведението ни и интонацията ни са от голямо значение, когато говорим пред публика. Трябва да покажем, че това, което представяме, да го наречем продукт, си заслужава да бъде видяно. Това означава ние самите да се отнасяме към продукта, както бихме искали и другите да се отнасят към него.
За да бъдем добри презентатори, трябва да знаем някои психологически трикове. Езикът на тялото ни винаги издава какво мислим. Ако не сме достатъчно уверени, то ще ни проличи по лошата стойка или движенията.
Най-добрата поза, която можем да заемем, представяйки нашия продукт, е с лице и тяло, насочени директно към хората, с изправен гръб и ръце отстрани.
Но често, презентирайки пред хора, е трудно да намерим място на ръцете си, защото сме твърде нервни, за да ги отпуснем до тялото. В такъв случай инстинктивно сплитаме пръстите на двете си ръце.
Вместо това можем да докоснем връхчетата на пръстите, оформяйки къщичка. Така с помощта на тялото изразяваме увереност и сериозност.
Не са важни само мимиките, жестовете и позата на тялото. Когато представяме нашия продукт, има нещо още по-съществено и въздействащо на публиката. Това е начинът, по който говорим. Разбира се, главните способи на презентирането са гласът и думите ни.
Затова от изключителна важност е да говорим ясно и изразително. А също - да не бързаме или да не забавяме речта. Често представяме пред много хора и в такъв случай трябва да сме сигурни, че говорим достатъчно високо, за да могат всички да чуват.
Освен това дикцията ви трябва да е възможно най-ясна и разбираема, а нивото на използвания език да е достъпно за всички, присъстващи на презентацията.
Ясно е, че предварителната подготовка е от най-голямо значение при правенето на добра презентация. Затова – тренирайте презентацията си неколкократно преди самото събитие и не се страхувайте! С практиката ще станете отлични презентатори.