Поведението и отношението ни към живота определят до голяма степен дали ще сме щастливи. Навиците ни оформят като личност като психолозите са забелязали, че хората с добри порядки имат щастлив живот, а тези с лоши – нещастен.
Наречени са навици, защото тези черти от поведението на един човек лесно възпроизвеждат отново и отново без дори тези хора да осъзнават, че именно характерът им в виновник за техните неуспехи.
Вечно самосъжаление
Много е лесно човек да се поддаде на самосъжалението и да започне да се оплаква, когато трябва да се справи с някакво предизвикателство. Ако вместо да се мобилизирате и да направите всичко възможно, за да осъществите мечтите, започнете да търсите виновници за моментно си състояние, няма да се справите с живота.
Външният ви вид и обстоятелствата не са повод да се подценявате, категорични са психолози. Вместо да се оплаквате, може да помислите как да решите трудностите, които се появяват в живота на всеки един човек.
Отношението към парите
Когато човек се вманиачава в парите, няма как да бъде щастлив. Има два опасни навика, свързани с нашите финанси. Единият е скъперничеството, а другият е прекаленото им пилеене.
Ако не се контролирате с покупките, а харчите повече отколкото е заплатата ви, няма как да живеете спокойно. Обратната тенденция също не води до нищо добро, защото, когато прекаляваме с пестенето, изпускаме удоволствието на живота.
Неправилната работа
Всеки човек има талант и усет за работа в определена област, а задачата му е да я открие, а не да се занимава с кариера, която не го провокира и му е неприятна. Единственият начин да се чувствате полезни и доволни от себе си, е като дадете приоритет на силните си страни и работите нещо, което ви се отдава с лекота.
Липса на емоционални връзки
Въпреки че финансовата стабилност и хубавата професия са основи за щастието, най-важно е да изградим емоционални връзки с други хора. Без любим, приятели и семейство никой не е щастлив, дори да казва обратното.