Ако някой някога направи състезание, за да разбере кой от двата пола е по-дебел, мъжете категорично ще излязат начело. Поне така твърди ново проучване, според което силният пол похапва повече не за друго, а за да изглежда по-мъжествен. Според изследователите мъжете драматично преяждат само и само да изглеждат по-силни.
За да се докаже тази щура теория, група американски психолози организирали състезание, в което 20 мъже и жени трябвало да се надпреварват да ядат вкусно приготвени пилешки крилца. Всеки рунд продължавал по 30 минути.
Имало и уловка. В първия ден на състезанието участващите се състезавали пред ликуваща публика, а в следващия надпреварата се провеждала при закрити врата. Допълнително условие за състезанието било, че спечелването му не носело парична награда.
Състезанието се провело в трапезарията на Кронуелския университет. Участниците били подбрани в случаен ред, но било отчетено кой колко е интелигентен, привлекателен, здрав, имал ли е в момента романтично увлечение.
След проведени няколко рунда от състезанието учените установили, че когато не се състезават пред ликуваща тълпа, мъжете изяждали средно по 23 броя крилца. Жените се представили малко по-слабо. Те хапнали средно по 17 крилца. Намесела ли се публика, нещата стояли по малко по-различен начин. Тогава мъжката част от участниците изяждали средно около 35 крилца, докато жените хапвали отново около 17.
След състезанието жените описвали преживяното като малко неудобно и стеснително, докато мъжете разказвали за него като вълнуващо и готино. Изследователите заключили, че дори и когато залозите са относително ниски, мъжете имат склонност да преяждат.
Според тях дори и крилцата, които са изядени без да има публика, са били повече от необходимото за представителите на силния пол, но когато била намесена екзалтирана тълпа, те дали всичко от себе си, като стигнали до предела на силите си.
Психолозите смятат, че изследването им ясно показва, че мъжете преяждат в социални ситуации, в които според тях трябва да изглеждат по-мъжествени. Според тях това се дължи на несигурност и желание да докажат, че са силният пол. Твърдение, което въобще вече не е сигурно.