Канабисът може да помогне за предотвратяване на загубата на памет в напреднала възраст, установи ново проучване. Твърдението е на изследователи от Германия. Учените ще започнат опити върху хора по-късно тази година. Според тях марихуаната може дори да помогне да се спре появата на болестта на Алцхаймер чрез забавяне на естествения процес на стареене на мозъка.
В процеса на своето проучване германските специалисти видели, че умствената сила на възрастни лабораторни мишки се повишава, когато те приемат тетрахидроканабинол (ТНС) – психоактивната част на марихуаната, на която се дължи опияняващият ефект на тревата.
Съставката активирала хипокампуса, който в действителност контролира процесите на ученето, паметта и емоциите. Експертите се надяват същият ефект да бъде отчетен и при опитите с хора, когато те започнат в началото на октомври.
Водещият на изследването е психологът професор Андреас Цимер от университета в Бон в Германия. Той заяви, че констатациите са от съществено значение за признаването на канабиса като средство от медицината, а не като лек, но опасен наркотик.
Хроничното третиране с THC, или канабис, в ниски дози може да бъде потенциална стратегия за забавяне или дори обръщане на когнитивния спад в напреднала възраст, каза той.
Третирането с THC в продължение на 28 дни възстанови възприятията за учене и памет на зрели и стари животни в различни изпитания, в които ги поставихме – във водния лабиринт, тестове за разпознаване на нови обекти и тестове за социално признание. Видяхме, че реакциите им станаха подобни на тези на млади мишки, добави още професор Цимер.
Екипът му, чиито открития са публикувани в списание Нейчъръл медисин, казва, че е твърде рано да се каже дали техните забележителни резултати могат да бъдат постигнати при пациентите, но предлагат надежда, че препарати на основата на канабис или тетрахидроканабинол могат да бъдат давани спокойно на възрастни хора с лечебна цел.