В последно време любимото забавление за възрастни и деца е гледането на телевизия и въобще - престоят пред електронните устройства. Докато този вид техника се оказва добър източник на развлечения, прекомерната употреба може да доведе и до много лоши последици за здравето.
Сега има още повече технологически джаджи, които обсебват вниманието ни – смартфони, таблети и лаптопи. Безкрайните приложения, телевизионни сериали, филми, социални медийни дейности правят децата зависими. Ако имате деца, това означава, че знаете колко е трудно да ги отлепите от екраните.
Може би се притеснявате, че така те ще си развалят очите, но ето ви още един шок – постоянното взиране в смартфоните и телевизора не засяга само детските очи и мозък. Скорошно проучване показа, че децата са изложени на риск от развитие на диабет, ако прекарват повече от три часа пред екрана.
Често се счита, че диабетът засяга основно възрастните, но учените и лекарите знаят, че болестта се появява и при децата. Причина за това е част от ежедневието им, която родителите пренебрегват. В последните години броят на заболелите от диабет деца главоломно се е увеличил.
Диабетът е заболяване, при което способността на организма да произвежда инсулин е възпрепятствана, което причинява ненормално ниво на глюкозата в кръвта. Досега нездравословните хранителни навици, липсата на физическа активност и фамилната обремененост се брояха за най-големите причини за диабет тип 2 сред децата.
Проучване на Държавния университет във Флорида предложи друг аспект от заседналия начин на живот, причиняващ развитието на болестта, а именно големите екрани. Според учените децата, прекарали повече от три часа на едно място, гледайки смартфони, телевизионни екрани или компютърни системи, са изложени с 45% повече на риск от диабет тип 2. Удължените периоди от време на екрана могат да доведат до повишени нива на телесните мазнини и инсулинова резистентност при децата.
Твърденията на учените се основават на близо петгодишна работа, обхванала повече от 12 000 деца от САЩ, Западна и Централна Европа. Открито било, че децата, прекарали дълго време пред екрана, са имали биологични маркери, за които е известно, че повишават риска от диабет тип 2.