Вероятно често са ви повтаряли, че ще си развалите очите, ако стоите твърде близо до телевизора. Въпреки че някои не са съгласни с това твърдение, има други ежедневни навици, за които е сигурно, че влошават състоянието на очите.
Ето и кои са най-лошите неща, които можете да причините на очите си:
Търкане
При разтриването на очите можете да прехвърлите в тях бактерии от ръцете си, което повишава риска от инфекции. Освен това така можете да раздразните кожата около очите, което ще доведе до още по-често търкане.
Пипане на очите с мръсни ръце
Според проучване човек докосва лицето си средно по 16 пъти на час. Често пипаме и очите си, като с мръсните си пръсти можем да им прехвърлим бактерии или вируси, водещи до инфекции.
Дърпане на миглите
Предназначението на миглите е да пазят очите от замърсяване. Когато ги дърпате или скубете, в очите могат да попаднат чужди частици, които да доведат до болка и дразнене, зачервяване, сълзене, сърбеж.
Плуване без очила
Въпреки че изглеждат странно, очилата за плуване предпазват очите от вредните съединения във водата. Където и да плувате, във водата може да има микроорганизми, както и твърди частици, които да увредят очите. Освен това хлорът и другите дезинфектанти силно дразнят очите.
Непрекъснато използване на капки за очи
Капките помагат на очите да се успокоят и проясняват погледа, но не трябва да се ползват непрекъснато. Те действат, като свиват кръвоносните съдове в очите, което води до намаляване на зачервяването. Щом ги спрете обаче, съдовете отново се разширяват и очите стават червени.
Пропускате защитата
Почти половината от нараняванията на очите са причинени от домашни дейности като малки ремонти и поправки, градинарство. Ако правите ремонт или поправяте нещо, носете предпазни очила. Дори малка стружка или стърготина може да нанесе големи вреди на очите.
А ето и няколко лоши неща, които можете да причините на очите си, когато носите контактни лещи.
Използване на една и съща стара кутия за лещи
С времето бактериите от контактните лещи се натрупват в кутийката, дори и ако редовно сменяте разтвора. Микробите могат да попаднат върху лещите, да се размножат и преминат в очите, като предизвикат възпаления, водещи до болки, дразнене, замъглено зрение. За да избегнете това, всяка седмица изварявайте за 5 минути кутията за лещи, а през три месеца купувайте нова.
Използване на вода или слюнка за изплакване на лещите
И водата, и слюнката съдържат бактерии, които могат да причинят сериозни инфекции, водещи до загуба на зрението. Винаги почиствайте лещите си със специален разтвор.