Понякога, колкото и усилия да полагате, има хора, с които не можете да се разберете и да общувате продуктивно. Те може да са колеги, съседи, познати, които ви досаждат и дразнят. За да запазите душевното си равновесие, може да се наложи да ги игнорирате. Ето как да стане това.
Опитайте се да избягвате общуването с досадниците и дразнителите. Ако например става въпрос за съсед, който ви спира пред вратата да говорите, кажете му, че бързате да се приберете и се махнете. Ако е колега, кажете, че имате спешна работа и не можете да му обърнете внимание.
Когато сте се запътили нанякъде и видите човека, когото искате да игнорирате, вдигнете глава, гледайте напред и ходете бързо. Оставете достатъчно разстояние между вас, но не сменяйте посоката. Ако е възможно, направете се, че не го виждате.
Опитайте се да говорите с човека, който ви дразни, като му обясните, че поведението му ви е неприятно. Понякога опонентът ви не е усетил, че ви дразни, не го е направил нарочно. Но има хора, при които това не помага.
Правете се, че не чувате какво ви говори човекът, когото искате да игнорирате. Такова поведение е невъзпитано, но понякога нищо друго не дава резултат. Не реагирайте на нещата, които досадникът ви говори. Ако се налага да отговорите, нека да е едносрично. Не навлизайте в подробности, не поддържайте разговора. Докато отговаряте, гледайте другаде - в компютъра си, в телефона или в някакви книжа. Така ще покажете, че сте заети.
Намерете си занимание, което ясно да показва, че не искате компания. Добър вариант е да сложите слушалките на ушите. Това е знак за останалите, че не искате да говорите и имате нужда от усамотение. Дори да ви помолят да свалите слушалките, отговорете кратко и възможно най-бързо ги сложете обратно.
Използвайте езика на тялото, за да изразите нежеланието си за общуване. Избягвайте контакт с очите, гледайте напред или в пода, но не и в очите на досадника. Не се усмихвайте, дори може да се намръщите. Кръстосайте ръцете и краката си. Това показва, че сте затворени и не искате да общувате.