Традиция, ритуал или просто мода, татуирането е част от човешката цивилизация от хилядолетия. Първите документирани татуировки са открити върху мумия на човек, живял преди около 5 400 години.
Повод за гордост и повод за възмущение, нанасяни като висше отличие или като белег за позор; знак за принадлежност и знак за отхвърляне - през хилядолетната си история татуировките са били всичко това.
Независимо от нечии разбирания и вкусове обаче, фактите са категорични - татуирането е култура, преживяла хилядолетия, и днес има милиарди почитатели по цял свят.
ОК, стига теория! Решили сте просто да се татуирате, не да изучите историята на култа - добре. Ето няколко неща, за които трябва да помислите преди татуиране.
На първо място - задължително в студио!
Не сме в '96-та година и модата на диванните татуисти значително отмря, но със сигурност все се намира по някой приятел на приятел на приятел, който прави страшни татуировки някъде по кварталите. Да, талантът не зависи от обстановката, но всяка работа си има стандарти! Професионалните студия за татуиране са предостатъчно - минете през няколко, почувствайте обстановката, говорете с хората там, и преценете къде Ви допада. Важно е - татуирането е ритуал, не покупка. А, и не почвайте с въпрос за цената - не печелите точки!
Второ, но не по важност - избор на модел!
В 21 век сме и Ма тя е за цял живот! и Ма тя не може да се премахне! живеят единствено в главите на най-заклетите поклонници на примитивната аграрна промишленост - и все пак не е нужно да се нарисувате с нещо, което после да се главоболите да махате. Ако просто искате някаква първа татуировка - разгледайте каталозите; във всяко студио са в изобилие. Ако пък имате ясна идея с каква искате да се украсите - споделете я с татуиста; той ще изготви завършена картина и ще я променя, докато я харесате - това му е работата. Което съвсем не значи, че няма да Ви покаже вратата, ако прекалите - за татуистите финансова криза няма, за час в добро студио може да почакате и няколко месеца.
Изборът на татуист
е следващото, за което трябва да се погрижите. Дори и да сте си избрали най-прекрасната за Вас картина, тя лесно може да бъде съсипана с некадърно претворяване върху кожата, а - колкото и странно да Ви прозвучи - това може да се случи и в най-лъскавото студио. Професионалното, регистррано, плащащо данъци студио гарантира нужното ниво хигиена и употребата на качествени консумативи от лицензирани производители, но, за съжаление, не гарантира, че способностите на всеки от работещите там ще Ви харесат. И всъщност не говорим само за умения - човекът може да е виртуоз, просто неговият стил на е Вашият. Добрата новина е, че в повечето студия работят минимум двама татуисти. Средно са трима, има и по-големи crew-та, канят и работещи гости. Както споменахме - културата се развива! Лошата е, че някои татуисти явно не са уведомени за това и са още в късните '90. Просто разгледайте работата на всеки - не само каталозите в студиото, а реално правени от конкретните хора неща. Почти - да не кажем и съвсем - всички студия имат сайтове и/или страници във Фейсбук; там има означени албуми с работата на всеки татуист от екипа. На практика може да направите цялото предварително проучване онлайн, без да губите време в обикаляне.
Избор на място за рисунката!
Вероятно незначителен детайл - ако искате просто една картинка заради модата, едва ли ще я разположите на постоянно видима част от тялото, а ако я разположите на такава част, то по всяка вероятност сте си направили сметките. Ако пък общественото мнение изобщо не е фактор за Вас - което е най-добрия вариант - то все пак имайте предвид, че по чисто технически причини всяко изображение изисква съответстващо място. От особена важност в една татуировка са контурите, формата на изображението - колкото и да е сложна и прекрасна една рисунка, от 10 метра разстояние тя е просто мътно петно. Помислете си дали това петно ще си пасва по форма с телесния участък, в който ще е разположено. Ясно е, че всичко е въпрос на вкус, и все пак око, татуирано на гърлото, изглежда като нещо, което ти се иска да наръсиш с дезинфектант. Факт.
Бонус съвет - избягвайте да носите собствен модел!
В някои студия ще Ви вземат парите, без да се вживяват, но класният татуист не е копирна машина - той е артист. Ако все пак имате готова картина, покажете я - но поискайте от татуиста да я нарисува отново, прекарана през неговите очи. В този смисъл можете и да прецените класата на татуиста по отношението му в подобна ситуация - и ако изобщо не му пука какво точно ще рисува, по-добре потърсете друг.
Това, на първо четене, е основното, което трябва да имате предвид при подготовката за татуиране. Има, разбира се, още съображения, но те са свързани с други аспекти от процеса и са тема на друг материал - Опасностите от татуировките.