Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Какво да правим, когато ни се бели кожата?

Какво да правим, когато ни се бели кожата?

Какво да правим, когато ни се бели кожата?

Кожата е най-чувствителната и уязвима част от тялото, а същевременно тя е органът с най-силно проявената защитна функция.

Ролята на кожата е да образува голяма защитна стена, която е бариера срещу микроорганизми или други нежелани вредители.

Заради основното значение на кожата, то следва тя да се третира подобаващо и да се полагат необходимите грижи за нейната еластичност, блясък и здраве.

Като орган със завишена чувствителност, кожата се влияе от различни фактори, включващи емоционално състояние, болести, имунна система, климатични фактори и др. Това, от което най-силно се повлиява и променя кожата, е именно слънцето. Слънчевите лъчи нанасят най-съществени и трайни щети върху кожата.

Такава щета може да бъде беленето на кожата, с което повечето хора са се сблъсквали. Това е явление, при което епидермисът се изгаря и вследствие, започва да образува люспи, които се белят.

Как да третирате кожата си, когато тя се бели?

1. Хладен душ

Почистване белеща се кожа

Често срещана грешка е, когато има белене по кожата, хората да си вземат горещ душ. Това обаче може само да подсили вредата от беленето. Вместо това се препоръчва да се вземе хладен душ, който нежно да охлади изгорените зони от тялото или лицето.

2. Нежно почистване

Друга груба грешка след изгаряне е да се прибягва до мощни ексфолиращи средства. Повечето хора смятат, че с тях ще могат да обелят по-бързо кожата и да я изравнят. Това обаче само ще нарани допълнително епидермиса и ще ускори беленето. Затова е препоръчително да се нанасят нежни почистващи средства, които не включват химикали.

3. Тонизиране

За да се справите с белещата се кожа, то след къпане е добре да тонизирате кожата със специални козметични продукти. Тонизирането ще освежи кожата и ще облекчи засегнатите зони.

4. Хидратация

Грижа за белеща се кожа

Хидратацията е сред най-важните елементи в борбата с белещата се кожа. Когато кожата изгоряла от слънчевите лъчи, то тогава тя страда от прекомерна сухота, която трябва да се пребори. За целта е важно да хидратирате кожата си няколко пъти дневно.

5. Слънцезащита

Въпреки че кожата вече е изгоряла и започва да се покрива с люспи, то това не означава, че долният пласт от кожата е защитен. За да избегнете повторна грешка, то е необходимо да нанасяте слънцезащита по всяко време на деня. Това ще предпази вашата здрава кожа, но и ще спомогне за оздравяването на засегнатата кожа.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest